„Už se těším do Mexika. Miluji tequilu, takže až uděláme párty s embéčkem a tequilou, budu ve svém živlu,“ smál se třiadvacetiletý Michal Vičar, který bude při půlroční anabázi v roli fotografa a technika.

První kilometry cesty kolem světa ve starém embéčku vedly do slovenského Ružomberoku. Odtud totiž pochází druhý muž z posádky, šestadvacetiletý Martin Beťko. Ten měl před cestou o něco méně bouřlivé očekávání než jeho kolega za volantem. „Čeká nás dlouhá cesta, často pojedeme pustým územím bez civilizace. Jsem rád, že si pořádně odpočinu od městského ruchu,“ tvrdil Beťko.

Na olomoucké náměstí se s dvěma dobrodruhy přišli rozloučit i jejich rodiče. Neubránili se slzám. „Máme strach, ale věříme, že se v pořádku vrátí domů. Držíme jim pěsti,“ ujistil otec Martina Beťka. Studenti chtějí za necelých šest měsíců zdolat čtyři světadíly a projet například Ruskem, Jižní Koreou, Kolumbií nebo Surinamem. Toho, že by se nudili, se nebojí. Kromě náhradních dílů, stanů a jídla si totiž přibalili i míč.

„Už Cimrman věděl, že míč je nejlepší obrana proti trudomyslnosti,“ prohlásil Vičar v on–line rozhovoru na internetových stránkách brněnského Deníku. Na ně budou mladíci pravidelně posílat své reportáže, postřehy a fotografie z dalekých cest.