Sportoviště na Moravském náměstí je jediným místem v centru Brna, kde si lidé zabruslí pod otevřeným nebem. Funguje teprve od prosince minulého roku.

„Vzhledem k zájmu už nyní můžeme říct, že se nám podaří pokrýt náklady na provoz. Zároveň nám to umožňuje do příští sezony vylepšit návštěvnické zázemí. Kluziště neprovozujeme za účelem zisku, ale jako službu Brňanům. Od ledna tam bruslí žáci základních a mateřských škol, které městská část zřizuje, při výuce zadarmo,“ sdělil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

S plným provozem se počítá v lednu a také únoru. Rozhodující však bude počasí. „Nezáleží pouze na venkovní teplotě, ale také na tloušťce ledu nebo povětrnostních podmínkách. Pokud je zataženo a nefouká, může být kvalitní led i při teplotách nad deset stupňů Celsia. Nastávají ale situace, kdy je nízká teplota vzduchu, svítí slunce nebo hodně fouká,“ vysvětloval ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš.

Za těchto podmínek při sebevětším chlazení se horní vrstva ledu špatně prochlazuje a vytváří se louže. „Roli hraje i tloušťka ledu. Když je silná, působí jako izolant. Je tedy nutné ledovou plochu neustále seřezávat a upravovat,“ dodal Hrubeš.

Ve čtvrtek pětadvacátého ledna se tady představí kolemjdoucím při tréninku hráči týmu HCM Warriors Brno. Na led vyjedou od šestnácti hodin. Vstup na akci je zdarma a zapojit se do ní mohou i přihlížející děti.

Kluziště na Moravském náměstí zaplňuje plochu zhruba osmi set metrů čtverečních. Naráz pojme více než sto návštěvníků, kteří u sportoviště najdou kompletní servis a zázemí.

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

K dispozici je například půjčovna bruslí a sportovních pomůcek, převlékárny, uzamykatelné skříňky či stánky s občerstvením. Vstupné pro dospělé činí sto korun.