Na září pak připadá desetileté výročí jejího fungování v nově zrekonstruovaném sídle ve Schrattenbachově paláci v Kobližné ulici. Knihovna proto letos hodlá slavit a dárky dostanou hlavně její čtenáři. Mohou například využít roční registrace zdarma, připravena je i výstava, soutěže a zajímavé programy pro malé i velké čtenáře.

Začátky knihovny, která je nyní největší městskou knihovnou na Moravě, přitom vůbec nebyly snadné. V den svého založení totiž neměla co půjčovat, první čtenáři se do ní proto podívali až v listopadu 1922. „Knihovní rada tehdy rozhodla, že se knihovna se neotevře pro veřejnost, dokud nebude mít alespoň deset tisíc knih. A to se podařilo až po takové době,“ popsala knihovnice Olga Erhartová, která se historii knihovny věnuje.

Knihovní fond získávala nově založená organizace jak z menších knihoven různých brněnských spolků, tak nákupy od knihkupců. Přidali se i nakladatelé, kteří knihy posílali darem.

Na to vše dohlížel první knihovník, kterým se v den založení knihovny stal Jiří Mahen. Známý spisovatel a novinář byl později jmenován také ředitelem knihovny. Ta po jeho smrti dostala v roce 1957 dokonce jeho jméno.

Velkým zlomem v dějinách knihovny byla velká rekonstrukce jejího hlavního sídla, která skončila před deseti lety. Její součástí byla i modernizace systému výpůjček, k němuž do té doby neodmyslitelně patřily papírové čtenářské průkazy a kartotéky. „Nyní už vše evidují počítače a nyní jsme dokonce spustili testovací verzi nového internetového katalogu, který čtenářům půjčování knih ještě více usnadňuje,“ doplnila mluvčí knihovny Edita Vališová.

Kromě příjemnějšího katalogu připravila knihovna ve výroční rok pro čtenáře několik dalších dárků. „Například v týdnu od 14. do 20. února se může kdokoliv registrovat zdarma na celý rok,“ upozornila Vališová.

Pro návštěvníky knihovny je v únoru připravena i výstava, která je provede zajímavými okamžiky knihovny. „Na ni pak navazuje kviz, ve kterém mohou lidé získat hodnotné ceny,“ řekla mluvčí.

V březnu chystá knihovna program pro mladé čtenáře nazvaný To by se Mahen divil, červnový Den dětí zase oslaví Dnem otevřených dveří. „Podobné akce budou pokračovat až do listopadu, kdy oslavíme deset let v moderním sídle. Chybět nebudou ani zábavné programy pro držitele Rodinných a Senior pasů či aktivity Klubu seniorů,“ doplnila Vališová. (taz)

Dárky čtenářům:
14. – 20. února: možnost roční registrace zdarma
1. 2. – 28. února: Výstava Již 90 let s Vámi doplněná soutěžním kvízem o hodnotné ceny

březen
Zahájení nové služby pro čtenáře – zpřístupnění elektronických knih.
To by se Mahen divil
Fotografický workshop o tom, na jaká místa by dnešní mladí fotografové pozvali Jiřího Mahena

květen
Zahradní slavnost v Maloměřicích spojená s vysazením stromu „Mahenovník“.

červen a říjen
dny otevřených dveří

Zdroj: KJM