Proč se uskupení rozpadlo, nechtějí politici říct. „Nemohu to nijak komentovat," uvedl neurčitě šlapanický místostarosta Michal Klaška.

VŠICHNI SE ZNAJÍ

Brněnský deník Rovnost oslovil i vedení dalších devíti měst v okolí Brna. Kromě způsobu fungování koalic zjišťoval i hodnocení dosavadního působení vlád v polovině volebního období. Oslovil také zastupitele, kteří v radách nesedí.

Zatímco třeba na brněnském magistrátu vládne za dva roky už třetí verze koalice, v menších městech jsou většinou vlády stálejší. Podle oslovených starostů většinou opozice neexistuje. Všichni se znají, chodí do jedné restaurace a mají méně příležitostí politikařit.

Pro zvětšení klikněte.

Ne vždy to ovšem platí. Jednoho z nejostřejších hodnocení se dočkala práce židlochovického starosty a současně náměstka hejtmana Jana Vituly. „Řekl bych, že Židlochovice pod jeho vedením nanejvýš neutrpěly žádnou újmu. Otázka ale je, jak to bude nyní, když má zároveň funkci na krajském úřadě," prohlásil Vitulův předchůdce ve funkci Vlastimil Helma.

Podle něj jsou ale dva roky příliš krátká doba na hodnocení. „Radnice teprve dokončuje projekty, které začaly, ještě když jsem byl ve funkci já," doplnil.

Právě neuzavřené projekty po předchůdci považuje Vitula za svůj neúspěch. „Nepodařilo se mi je dokončit tak rychle, jak jsem si představoval," připustil.

Dobré vysvědčení vystavila opozice starostovi Josefu Svobodovi v Pohořelicích. „Podařilo se mu tady udělat hodně práce. Na druhou stranu na menších městech není tak moc rozdělené zastupitelstvo na opozici a koa-lici," zhodnotil zastupitel Zdeněk Nipprt.

PRIORITY JSOU JINDE

Za negativum považuje například neopravený hřbitov v místní části Nová Ves. „Možná to ale vnímám jinak, protože odtud pocházím. Starosta dává přednost jiným projektům, které považuje za důležitější," doplnil.

Starosta Svoboda považuje za svůj úspěch například zahájení stavby protipovodňových opatření. „Nezvládli jsme vybudovat kanalizaci v části Velký Dvůr, která je hodně zanedbaná," řekl.

Pomalé dokončování některých projektů berou jako neúspěch i v Rosicích. „Máme zpracovanou studii na rekonstrukci zámeckého parku, ale chybí nám stále projektová dokumentace. Podobně i městská policie měla už letos fungovat v nepřetržitém režimu a stále se nám to ještě nepovedlo," uvedl místostarosta Petr Ženožička.

Unikátní způsob vlády mají v Oslavanech. „Od roku 1998 se tu neměnila koalice. Už tehdy se vedení města dohodlo, že v radě budou poměrně zastoupené všechny strany," vysvětlil starosta Vít Aldorf.