Současný primátor a brněnský lídr hnutí ANO Petr Vokřál vysvětlil krok provázaností magistrátu a městských částí. „Jejich vedení totiž tvoříme víceméně v podobné sestavě, v jaké jsme se sešli,“ uvedl po jednání v neděli večer.

Podle všech zúčastněných šlo jen o zahájení koaličních jednání. „Musíme vše probrat ve svých politických klubech, v pondělí bychom si mohli ujasnit formát koalice a v úterý či ve středu může být jasněji,“ dodal. S Piráty bude Vokřál jednat v pondělí dopoledne.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Možnost širší spolupráce přivítala brněnská lídryně občanských demokratů Markéta Vaňková. „Je pro nás zásadní, že se chceme bavit s těmi stranami, které naplní maximum našeho programu. Věřím, že jednání povedou přesně k tomuto,“ řekla.

S formátem široké koalice souhlasí i lidovecký lídr Petr Hladík. „Budou následovat další jednání o detailních záležitostech. Jsme připravení vstoupit do koalice, ale pokud bychom se nedohodli, tak jsme rovněž připravení být konstruktivní opozicí,“ vysvětlil svůj postoj.O tom, komu by v případě koaliční dohody připadl jaký rezort, se prý zástupci politických stran nebavili. „Měli bychom zájem o bydlení,“ prohlásil však sociálnědemokratický lídr Oliver Pospíšil.Vokřál by chtěl pro hnutí ANO získat opět gesci majetku a investic, Vaňková třeba dopravu, sociální věci a kulturu. Hladík bude usilovat o rezorty životního prostředí, školství, zdravotnictví a stejně jako Pospíšil o bydlení.