Nezbytná součást výbavy personálu v kohoutovickém aquaparku? Zatím hlavně hadr. Nový plavecký areál hned po otevření potrápilo například nečekané zrezivění nerezových součástek. Ale i po čtvrt roce od svého otevření akvapark bojuje s nedostatky, jako jsou stojaté kaluže vody na podlaze.

Problémy, na které nedávno upozornil zpravodajský kanál ČT 24, vadí i čtenářům Deníku Rovnost. „Pozor na pády na dlažbě okolo bazénu. Kvůli rozbité hlavě jsme skončili na pohotovosti a prý jsme nebyli první. Extrémně to klouže, a to v době, kdy se každý ohání bezpečností. Zase někdo něco projektoval a nevyzkoušel,“ zlobil se v internetové diskuzi muž, který se podepsal jako Petr.

Kluzká lávka

Na dlaždicích kolem bazénů se skutečně tvoří kaluže vody, která z prostiskluzové dlažby špatně odtéká. Podle některých návštěvníků je ale nepříjemný i povrch lávky, po níž se lidé mohou z přízemí dostat do druhého podlaží budovy. „Dlaždičky na lávce jsou podle mého názoru zvolené nešťastně. Jsem sice sportovec, bez zábradlí ji ale nesejdu ani omylem. Pro děti nebo lidi, kteří hůř chodí, to nemůže být bezpečné,“ řekl Martin Čáp.

Řada jiných lidí, které Brněnský deník Rovnost oslovil, je s areálem naopak spokojená. „Když to srovnám s bazénem na Kraví hoře, kde už jsem několikrát málem spadla, vyjdou z toho Kohoutovice lépe. A s kalužemi na podlaze se přece musí počítat v každém bazénu,“ upozornila Andrea Manová.
Podle města, které za areál zaplatilo víc než dvě stě milionů korun, popisovaná situace ideální není. O tom, jak problémy řešit, teď jedná se stavební firmou i s architekty, kteří aquapark navrhli. „Rozhodneme se v září. U každé nové stavby se vždy vyrojí spousta chytráků. Ale já raději nechám na posouzení odborníků, jestli bude potřeba například další odtokový kanál. Nebo zda stačí jen častěji vytírat,“ řekl primátorův náměstek Ladislav Macek.

Řada problémů prý vznikla jednoduše proto, že obsluha bazénu nebyla v prvních týdnech provozu správně proškolená. Úprava všech povrchů včetně spádu vody však podle Macka vyhovuje stanoveným normám.

To tvrdí i firma Stavoprogres, která areál podle návrhu architektů ze společnosti K4 postavila. „Na zkušební provoz jsme měli minimum času. Je tedy samozřejmé, že se v začátcích projevily nedostatky. Všechny problémy ale řešíme. Museli jsme si s provozovatelem vyříkat například několik nejasností ohledně provozního řádu. Proto si teď v Kohoutovicích můžete všimnout různých cedulí s vysvětlivkami,“ podotkl technický náměstek firmy Stavoprogres Petr Vojta.

Ruce pryč

Jedněmi z varovných cedulí jsou i ty na kovových pilířích, které budovu architektonicky dotvářejí. Návštěvníky upozorňují na to, aby se jich při bouřce nedotýkali. A ani se nepohybovali v jejich blízkosti. Podle odborníků umístění výstrahy nařizuje zákon, jde však spíše o formalitu. „Budovu chrání hromosvody. Blesk sice kovové sloupy zasáhnout může, je to však zhruba stejně pravděpodobné, jako že uhodí do chodce na ulici,“ ubezpečil plavce Vojtěch Holík z projekční kanceláře K4.