Bezmála dvě stě padesát míst vzniklo během pátečního dne na ochozu v pavilonu B brněnského výstaviště, kde se nachází asistenční centrum pro uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny. Už k sobotní čtrnácté hodině byly všechny kóje na ochozu již zcela obsazené. K dispozici je nyní v celém asistenčním centru 544 lůžek.

O jejich výstavbu se na výstavišti starají hasiči. „Čísla obsazenosti se mění velmi rychle,“ uvedl před sobotní druhou hodinou odpolední mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči předpokládají, že míst v prvním patře pavilonu B bude postupně ještě přibývat. Vedení kraje odhaduje, že by postupně na výstavišti mohlo vzniknout místo až pro maximálně sedm set osob. „Nicméně nemělo by se jednat o dlouhodobou variantu, ubytované pak budeme přesouvat do tělocvičen či jiných prostor,“ poznamenala Markéta Chumchalová z tiskového oddělení Jihomoravského kraje.

Pro vznik budoucích míst proto hasiči stále ještě poptávají především matrace, skládací a nafukovací lehátka, případně i karimatky či spacáky. Věci přebírají hasiči bez časového omezí přímo v pavilonu B. Vstup je možný přes bránu číslo 4, u servisních dveří číslo 2, které se nacházejí v zadní části pavilonu.

Vedení kraje nyní řeší také nouzové ubytování ve dvou okresních městech. Aktuálně se budují a vybavují prostory v tělocvičnách v Hodoníně a v Mikulově. V plánu je i Znojmo. „I v této souvislosti platí, že akutně sháníme do těchto prostor lehátka, kterých je teď nedostatek, aby tam měli lidé na čem spát,“ vyzvala s prosbou Chumchalová.

Od začátku fungování k sobotní páté hodině odpolední odbavili pracovníci asistenčního centra 11 911 osob. Ubytování zařídili pro 2648 z nich. Jen za sobotu v centru do páté hodiny odpolední evidovali 352 nových registrací.