Podle organizace u nás při odchodu z porodnice dlouhodobě klesají počty kojených dětí. Od roku 2003 o deset procent. „Není se čemu divit, když se více než třetina matek po porodu nedočkala informací ani pomoci s kojením,“ uvedla Aneta Majerčíková z iniciativy Šestinedělky.
Polovinu novorozenců pak v nemocnici dokrmovali umělým mlékem, v některých případech se matek ani nezeptali.
Na jižní Moravě v průzkumu odpovídalo 775 rodiček. Porodnice na Obilním trhu, která se pyšní titulem Baby Friendly Hospital, se v republikovém žebříčku umístila sedmá a vysoko nad průměrem.
„Je to asi výsledek změn, které jsme v posledních letech zavedli, například bonding (utváření vazby mezi matkou a dítětem – poznámka redakce) na porodním sále nebo podpora kojení u nedonošených dětí. Nabízíme i edukační video o kojení. Od rodiček máme dobrou zpětnou vazbu,“ okomentoval mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Nejlépe si brněnská porodnice vedla v podpoře kojení mateřským mlékem, hůř dopadla v tom, jak tamní sestry informovaly matky o správných technikách kojení. „Na Obilním trhu mi jedna dětská lékařka tvrdila, že kojit určitě nebudu, protože k tomu nemám vhodná prsa. Dítě se nicméně hned přisálo. Podpora kojení od sester ale byla výborná,“ svěřila se jedna z žen.
Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku skončila na čtrnáctém místě, také nad průměrem. V tamní porodnici porodila obě dcery i Iva Hodíková. „Laktační poradkyni jsme neměli, ani mi nikdo příliš neukazoval, jak mám správně kojit. Neměla jsem s tím ale žádné problémy. Sestry mě pak jen poučily, ať dítě přikládám k prsu co nejčastěji,“ zmínila.
V ivančické porodnici nejhůře dopadl bonding po porodu. „Nově nyní každé rodičce umožňujeme tuto metodu až na dvě hodiny po porodu, při císařském řezu nabízíme i bonding s otcem. Důraz klademe také na individuální přístup k rodičkám, příjemný personál nebo možnost pokoje v režimu Rooming in, kde může být matka s dítětem čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlil tamní primář Karel Mittner.
Níže v žebříčku skončila bohunická porodnice nebo Nemocnice Milosrdných bratří. Fakultní nemocnice Brno výsledky průzkumu plánuje řešit. „Chceme rozebrat a vyřešit aspekty, které se ukázaly jako problematické,“ doplnil mluvčí zařízení Žára.
Přístup k rodičkám na jihu MoravyOrganizace Šestinedělky vyzpovídala ženy, které hodnotily úroveň péče v porodnicích.
Na jihu Moravy uspěla nejlépe porodnice Fakultní nemocnice Brno na Obilním trhu, v celorepublikovém žebříčku skončila sedmá, vysoko nad průměrem. Slušného výsledku dosáhla také porodnice v nemocnici v Ivančicích na Brněnsku, skončila čtrnáctá.
Hůř dopadly Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a bohunická nemocnice.
Ženy kritizovaly zejména přístup některých sester i lékařů, kteří jim neuměli poradit, jak správně kojit.
Ocenily naopak novinky, jako je třeba bonding, utváření vztahu mezi rodiči a dítětem.