Byl sice zrovna mimo službu, ale ihned se ujal poskytování první pomoci. „Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku, bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ potvrzuje zdravotník při vzpomínkách na dubnový večer.

Operační středisko vyslalo záhy na místo lékaře z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku z Hustopečí na Břeclavsku. „Dispečerka požádala o pomoc také operační středisko hasičů, na místo tak jako první dorazili s automatizovaným externím defibrilátorem. Společně s naším záchranářem pak pokračovali v resuscitaci, AED doporučil výboj a vzápětí se podařila obnova srdeční činnosti,“ popisuje mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Část dopravních omezení podél řeky Svratky na Poříčí kvůli výstavbě protipovodňových opatření zůstala, řidiči před zúžením musí počítat se silným provozem.
Zbytečná omezení na Poříčí v Brně: trubky vedou jinudy, část značek zůstala

Dále postupovali rychle. „Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny. Chtěla bych moc poděkovat Jakubovi, který resuscitaci zahájil, také hasičům a samozřejmě všem svým kolegům, kteří byli na místě. Odvedli skvělou práci,“ chválí lékařka Eva Jiráčková.

Pacient byl za pár dní propuštěn z nemocnice, zotavuje se. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ děkuje pan Rudolf.

Že už vypadá opravdu dobře, si můžete ověřit na fotce, kde je společně se záchranářem Jakubem Dvořáčkem. Na dalších fotkách můžete vidět lékařku Evu Jiráčkovou s kolegou Milanem Žákem, záchranářskou posádku tvořila Ladislava Dunajová a Bohuslav Zrza a na místě poskytoval pomoc také inspektor provozu Jakub Padělek. Významnou roli sehráli first responděři v podobě jednotky HZS ze stanice Židlochovice. Vzkazujeme všem, kteří se podíleli na záchraně života: děkujeme, krásná práce