Nesložitější situaci musejí řešit v brněnské Úrazové nemocnici. Přesčasy tam vypověděla téměř polovina ze stovky zaměstnaných lékařů. „Určitě to bude mít dopad na neakutní péči. Některé naplánované zákroky a operace budeme muset odložit. Akutní péči ale určitě omezovat nechceme,“ řekla Deníku mluvčí Úrazové nemocnice Andrea Šromová.

Jak velkému náporu boudou muset brněnské nemocnice čelit záleží i na lékařích v jiných jihomoravských městech. „Pokud provoz omezí nemocnice v okolí Brna, bude nápor na brněnské nemocnice mnohem větší,“ vysvětlila Šromová.

V nemocnici u svaté Anny přesčasy odmítá zhruba třetina lékařů. „Máme zhruba pět stovek kmenových zaměstnanců, přesčasy jich vypovědělo kolem sto šedesáti. Samozřejmě s nimi i s odbory jednáme. Rozdělení služeb na prosinec už naštěstí máme zabezpečené,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Přesčasy u svaté Anny nejčastěji odmítají ortopedi. Větší problémy ale podle Erlebacha mohou nastat u jiných zdravotnických specializací. „Priorita je pro nás oddělení intenzivní péče a jednotky ARO. Nemocnice je ale propojený organismus, takže se jednotlivé obory navzájem ovlivňují. Když vypadnou lékaři třeba na klinice zobrazovacích metod, může to ovlivnit všechny ostatní pracoviště,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Erlebach.

Zákrok je vhodný zejména pro starší pacienty, pro které by chirurgická operace představovala velké riziko. | Video: Deník/Robin Fajmon

Výraznějších omezení zdravotní péče se ale pacienti nemocnice u svaté Anny obávat nemusejí. „Budeme odkládat jen jednotky plánovaných operací a zákroků. Lůžkovou a akutní péči omezovat nijak nebudeme,“ ubezpečil mluvčí Erlebach.

Třetina lékařů vypověděla přesčasy i ve Fakultní nemocnici Brno. Nejvíce budou v Bohunicích chybět lékaři z interních oddělní. „Kolaps zdravotní péče prozatím nehrozí. V případě krizového scénáře by došlo na omezení neakutní péče,“ řekla mluvčí bohunické nemocnice Lenka Martinková.

V nemocnici Milosrdných bratří zatím přesná čísla lékařů, kteří přesčasy vykonávat odmítnou, neznají. Podle mluvčí Šromové by se je ale mohli dozvědět během příštího týdne.

Lékaři si dlouhodobě stěžují na nízké platy a fyzickou náročnost své práce. Přesčasy u některých z nich tvoří až polovinu měsíčního příjmu. Požadují proto omezení maximálního počtu přesčasových hodin a dostatečný plat z běžné pracovní doby.

Fotogalerie: Brněnská nemocnice má nově jako jediná v České republice nejmodernější kardiologické sály.

Protesty lékařů ještě více zesílily po novele zákoníku práce, kterou v září schválili poslanci. Novela lékařům umožní odpracovat ještě více přesčasových hodin než dříve. Řada lékařů upozorňuje, že jsou do přesčasů často nuceni a pracují na hranici svých sil. Ministerstvo zdravotnictví s nimi chce dále jednat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje velký model

Model nového brněnského náměstí si mohou lidé prohlédnout v Galerii Vaňkovka do 11. listopadu. | Video: Deník/Klára Hrbáčková