Úpravy pro dopravu si tam vyžádal postup prací na projektu Tramvaj Plotní. Doprava je tam ve směru z ulice Dornych zúžená ze tří pruhů do jednoho, opačným směrem řidiči využijí místo tří pruhů pouze dva. Omezení v místě potrvají do konce listopadu.

I přes nefungující semafory pro pěší do vozovky vstupovali mnozí procházející. Proplétali se mezi auty, která na ně nezřídka troubila. „Nechci místo obcházet. Kdybych věděl, že to opravují, tak bych šel přes lávku, ale nechtělo se mi vracet zpátky do Vaňkovky a vyjíždět eskalátory. Příště už budu vědět a rovnou půjdu nadchodem. Auta tu stojí v kolonách, takže se dalo projít,“ řekl reportérce Rovnosti na místě Brňan Josef Sýkora poté, co prošel mezi auty.

Sýkora, podobně jako další oslovení, upozornil na nedostatečné značení zavřeného přechodu a vedení náhradních tras. Lidé by uvítali značky umístěné v dostatečné vzdálenosti od přechodu, aby dopředu poznali, že ho musí obejít třeba po lávce přes Úzkou. „Vůbec jsem nevěděla, že je přechod zrušený. Nebylo to nikde označené. Kdybych spěchala, tak by mi ujel autobus. Není velký problém místo obejít nadchodem, ale značky mě mohly upozornit, než jsem k němu došla,“ uvedla Brňanka Eva Hurabová.

Značky slibují představitelé města k přechodu doplnit dnes nebo nejpozději ve středu. „Dodatečné tabulky chodce navedou na lávku, po které mohou silnici přejít,“ poznamenal brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Kromě lávky lidé uzavřený úsek obejdou po nedalekém přechodu v křižovatce Úzké a Trnité, kde vede další cesta na autobusové nádraží.

Od rána situaci v okolí dočasně zrušeného přechodu monitorovali policisté. „Lidé tam překonávali pásku, která měla ohraničovat uzavřený přechod od stavby. Prostor jsme proto na místě více ohradili proti vstupu,“ potvrdil policejní mluvčí Petr Vala.

Doplnil, že policisté vystupovali preventivně, protože omezení platilo první pracovní den a lidé si na něj museli zvyknout.

Komplikace způsobily nepříjemnosti v křižovatce také řidičům, kteří využijí méně pruhů než obvykle. Hlavně ve směru z ulice Dornych se v kolonách zdrželi desítky minut. „Kvůli stížené průjezdnosti vznikaly komplikace i na nejbližších křižovatkách v okolí, třeba Dornychu se Zvonařkou nebo Úzké s Uhelnou. Kolona aut ve směru na Úzkou dokonce stála až od křižovatky ulic Koliště a Cejl,“ řekl v pondělí krátce po poledni Vala. Odpoledne sahaly zácpy aut až za křížení Koliště a Bratislavské.

S dalším omezením navíc musí lidé za volantem počítat v Úzké kvůli neprůjezdné Uhelné ulicí. Pokračovat musí na Nové sady, kde čekají další uzavírky.

OLDŘICH HALUZA
MAGDA DUHONSKÁ