Letošním tématem festivalu je deadline, tedy uzávěrka. Podle Podešvové záleží na každém umělci, jak téma pojme. „Někdo může rozebírat přímo to slovo, přeložit ho do češtiny, nebo mu nechat význam uzávěrky, jak ho známe. Samotnou mě zajímá, jak to ostatní pojmou,“ popisuje tatérka JEN SEN Tattoo.

Benefičního malování se zúčastnila už v minulých letech. „K festivalu jsem se dostala přes jednu z organizátorek, se kterou se znám díky tetování. Letos jsem oslovila i své známé a pozvala jsem je, aby se k benefičnímu malování připojili,“ sděluje Podešvová s tím, že kromě ní budou pro podporu neziskové organizace malovat třeba výtvarník a učitel Dominik Dobeš nebo pražská tatérka Markéta Profeldová.

Minulý rok se obraz Podešvové vydražil asi za tři tisíce korun. „Nebyly to žádné desetitisíce, ale moje obrazy si vždycky někdo koupil, což považuji za úspěch, protože jinak moc nemaluji. Byla bych ráda, kdyby můj obraz letos vydělal třeba pět až deset tisíc,“ doufá Podešvová a dodává, že větší obrazy lidé za takové částky pořizují.

Mezinárodní komiksový festival KOMA začal v brněnské Káznici ve čtvrtek a program potrvá až do neděle. Návštěvníci se mohou těšit na prezentace děl českých i zahraničních umělců, například na komiks IOGI Václava Šlajcha zasazený v japonském prostředí nebo Komiks Supro: Hrdinové na dluh ilustrátorky Štěpánky Jislové.

Komiksový festival KOMA v brněnské Káznici. | Video: Deník/Klára Hrbáčková

Kromě toho si mohou návštěvníci vyzkoušet výtvarnou tvorbu v otevřené dílně nebo na workshopu animace. Součástí pátečního programu je vypravěčské vystoupení s živou ilustrací a koncert hudebnice Amelie Siba. Výtvarníci z řad dětí a mládeže se nově mohli zapojit do dětské komiksové soutěže KOMÁČEK.

Podešvová studovala kresbu, k tetování se dostala postupně. „V tetování používám jednoduché tvary a hrubé linky,“ popisuje tatérka. Méně konkrétní motivy se podle ní časem rozpíjí a nevypadají na kůži dobře. „Obraz je pro mě hra s tím, co si na kůži nemůžu dovolit,“ dodává Podešvová.