Schengenská smlouva byla uzavřena před dvaadvaceti lety a svým signatářům zajišťuje volný pohyb uvnitř prostoru vymezeného právě těmito státy. Bez víz a hraničních kontrol, bez čekání na hranicích, beze strachu na zelených přechodech. Pohyb po Evropě bude jednodušší. Cestování osob i přeprava zboží. Teprve v tu chvíli budeme vlastně plnohodnotným členem unie a získáme jednu z nezanedbatelných výhod.

I nevýhody tu ale jsou. Tak předně: pašeráci drog, překupníci zbraní a obchodníci s lidmi to budou mít jednodušší. Náš vstup do Schengenu by měl znamenat také posílení práce policie a justice, zlepšení komunikace těchto složek se zahraničními partnery a zefektivnění spolupráce. Pokud se totiž kriminálník ztratí v Česku, dá se po něm pátrat na omezeném prostoru standardními postupy policie. Když se „zaběhne“ v Schengenu, musí ho hledat policie víc než dvou desítek států.

Kriminalita je ale jenom jedním z problémů. K ní se přidává i nelegální přechod hranic mezi Schengenem a „okolním světem“, či třeba problémy spojené s kamionovou dopravou. Kamiony budou po otevření hranic projíždět i přes přechody, kde je dnes jejich průjezd omezený.

To všechno ale není důvod vstupu do Schengenského prostoru litovat. Volný pohyb je totiž jedním ze základních principů svobody. A svoboda znamená také zodpovědnost.