I dospělí pijí alkohol a kouří. Reklama na alkohol i cigarety dělá z chlapců muže a z dívek drsňačky. To je sen každého třináctiletého i každé třináctileté. Když v dospívání nepomohou k dospění značkové rifle a super mobil, pomůže zapálená cigareta a pivo. Za drogou stojí strach ze selhání, snaha být lepší a dokázat to ostatním, potřeba získat sebevědomí. A nuda.

Bývaly doby, kdy se děti od malinka batolily po trávníku vedle domu, pomáhaly na poli, nosily zrní slepicím a sbíraly šišky v lese do kamen. Dnešní městské děti mají trávník spojený spíš s psími exkrementy, pole je pro ně šmouha za oknem rodinného auta, slepici znají z pohádky a teplo v bytě dělá ústřední topení. Civilizace nabízí pohodlí a bere si daň v podobě nudy. Dlouhou chvíli zaplňuje flákání na sídlišti.

Na vině ale není civilizace. Vina by v tomhle případě neměla být vůbec nikomu přisuzována. Rodiče dělají chyby, ale když začnou cítit vinu za prohřešky svých dětí, nikomu to nepomůže. Je nutné jednat, nabídnout alternativu. Malým trávník, slepice a šišky, byť třeba v podobě víkendových výletů, větším sport, malování, cokoli, co vytěsní nudu. A co pomůže dětem nabýt sebevědomí.

Když budou mít místo obrázku z IKEA v pokoji výkres, co samy namalovaly, nebo když najdou smysl v plavání nebo v cyklistice, nebudou ho hledat ve snaze přiblížit se pravým chlapům a drsným ženám z reklam a přestanou se flákat po sídlišti. Doufejme.