Policie vyhlásila informační embargo a omezuje se na velmi kusé informace ve stylu, že se stále pátrá. V médiích se objevují mýty o možném původu třináctileté Aničky, která zmizela z brněnského Klokánku bez oblíbených hraček. Solidní informační zdroje tedy vysychají a uvolňují místo fámám a spekulacím.

Jeden ze zdrojů však nadále nesmírně efektivně a profesionálně pracuje. A to je rodina Mauerových. Šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka Mauerovým radí jak na média. Odvádí dobrou práci. Tiskovou mluvčí rodiny se stala pohledná Gabriela Mauerová, která je nejvíce z obliga. Nemá výchovnou odpovědnost za drastické chování Kláry jako její rodiče ani se na něm podle dostupných informací nepodílela jako další ze sester, Kateřina.

Mauerovi si také pro komunikaci s veřejností vybrali jedny noviny, které jsou jim za exkluzivitu patřičně vděčné a je to vidět. V Mladé frontě Dnes tak vycházejí sáhodlouhé rozhovory, ve kterých redaktorka v otázce nenazývá pojídání zvratků a svazování malého dítěte týráním, ale přísným trestem. A fotografie šťastné rozesmáté rodiny se zachráněnými dětmi, které vypadají jak z reklamy na životní pojištění. Rodina redaktorku dokonce bere na návštěvy za dětmi a aby ji tam mohla propašovat, vydává ji za svého člena. Už si ji za rodinného příslušníka dokonce spletli i novináři Blesku, když vyfotografovali, jak procesí příbuzných míří do Klokánku.

Nezbývá než blahopřát, Mauerovi jsou podle Patočky a toho, co o sobě tvrdí, prostě skvělá rodina. Jen u nich občas nějaké děti, ehm, končí svázané v komoře, další se záhadně objevují odnikud a zase záhadně mizí nikam, zanechávajíce po sobě po několikaletém podivném životě v ústraní jednu nekvalitní fotografii. Samozřejmě, jako u všech případů i v tomto platí presumpce neviny. Ovšem vystupování rodiny, na které leží tak ošklivé podezření, je za hranicí vkusu a působí cynicky promyšleně.

Vhodnější by bylo mlčet, dokud vyšetřování neskončí. Patočka může tisíckrát obviňovat novináře, že jsou hyeny a že rodinu uvádějí do strašné situace. Sám by měl však jako nezávislý žurnalista čekat na to, co zjistí policie, a nevynášet hodnotící soudy. Do podivné situace se totiž rodina dostala i jeho přičiněním. Od Kláry se zřetelně nedistancovala, naopak se ústy Kateřiny a Gabriely snaží evidentní zločin bagatelizovat. Prostoru pro to mají dost. A co za to? Pár dětských kreseb a to, že Mauerovi vůbec mluví.

Proto je nakonec dobře, že výpověď týraného chlapce unikla na veřejnost a alespoň trochu mediální kampaň Mauerových usměrňovanou Patočkou vyvažuje. Spolu se záběry od Eduarda Trdého totiž v záležitosti dokazuje jeden nevyvratitelný fakt. Stal se ohavný zločin. Úsměvy ani stovky novinových rozhovorů na tom nic nezmění.