Pomyslnou první svíčku na dortu sfouknou v neděli lední medvíďata Kometa a Nanuk. V brněnské zoo už ale dlouho nezůstanou. Lidé je tam uvidí jen do jara, pak je čeká stěhování.

Původně měla populární mláďata v zahradě zůstat dva roky. „Chceme ale opravit jejich výběh. Medvědici Coru přesuneme do výběhu partnera Umcy," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková. Samec je nyní v samostatném prostoru, na medvíďata by totiž mohl zaútočit. „Pobyt na samotce snáší celkem dobře, ale někdy se nudí," řekl ošetřovatel Jaroslav Jasinek.

Na konci října Umca dostal nový bazén za milion korun. Vylepšení čeká i areál, který obývá Cora s mláďaty. „Zvětšíme bazén i tam a návštěvnickou trasu prodloužíme až dolů. Lidé tak uvidí zvířata z mnohem větší blízkosti," vysvětlila Brindzáková. na kolik opravy vyjdou a jak dlouho potrvají, zatím není jasné.

Zaměstnanci zoo zatím nevědí, kam se medvíďata přestěhují. „Jednáme s partnery. Ale určitě půjde o nějakou evropskou zahradu," uvedla Brindzáková.

Kometa s Nanukem jsou velkým magnetem pro návštěvníky. „Jako učitelka chodím s dětmi občas do zoo a nejvíc se těší právě na lední medvíďata," uvedla Brňanka Simona Poláchová.

Od začátku roku zatím zoo navštívilo přes čtvrt milionu lidí. Lední medvíďata Tom a Bill, kteří se v Brně narodili před šesti lety, ale přilákali ještě víc lidí. Tehdy přišlo přes tři sta tisíc návštěvníků. „Vlnu zájmu o lední medvíďata tehdy podpořila masivní mediální kampaň k narození německého medvěda Knuta," vysvětlila mluvčí. I tak je s letošní návštěvností spokojená. „Obvykle se nad čtvrt milionu nedostane," podotkla.

Oslava narozenin začíná v zoo v neděli ve dvě odpoledne.

KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ, NIKOLA JAKUBOVÁ