Na konopí ho zajímají hlavně léčebné účinky. „Souhlasím s Lumírem Hanušem, chemikem, který konopí zkoumá. Říká, že se nemá zbytečně často užívat, protože je to vlastně lék. Antibiotika si taky nevezmete jen tak," upřesňuje absolvent Vysokého učení technického v Brně. Legalizace by prý lépe zpřístupnila lék nemocným.

K architektuře se dostal trochu netypicky, přes rodinnou známou. „Je to úžasný člověk, milý a otevřený. Myslel jsem si, že jsou takoví všichni architekti, to mě k oboru nalákalo. Svůj omyl jsem poznal až na škole, to už jsem ale s architekturou srostl," popisuje cestu k povolání Mihola.

Komora architektů ocenila práci mladého Brňana. Navrhl pěstírnu konopí.

V architektuře prý vyznává kritický regionalismus. „Například v Africe stačí dům z klacků, vyhovuje tamnímu klimatu. Vždycky je potřeba vycházet z prostředí, budova musí plnit svou funkci," vysvětluje.Architekt Václav Mihola.

Pěstírnu navrhl v podstatě jako skleník. Zapojil zbytky původní stavby, myslel i na možnost rozšíření do okolí. Stavba podle poroty připomíná skleníky z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. „Má působit uklidňujícím dojmem a přesvědčit skeptickou část lidí, kteří vnímají pěstování konopí negativně," říká architekt.

ELIŠKA SRNCOVÁ