Soukromý pozemek nedaleko zastávky Bieblova a arboreta Mendelovy univerzity v Brně je aktuálně jediným průchodem na Planýrku, která pro obyvatele Černých Polí představuje oblíbenou odpočinkovou oblast. Nyní mají strach, že o ni vlivem výstavby přijdou. „Docela mě to mrzí. Bude to tam vypadat úplně jinak. Na Planýrku chodím se psem a je to jediná víceméně neporušená část přírody, co v té lokalitě ještě zbyla,“ podotkla například Kristýna Bělohlávková z Lesné.

Vyhlídkové kolo na brněnském Moravském náměstí.
Děsivá jízda: lidé uvízli na vyhlídkovém kole v Brně, zapomněla na ně obsluha

Ambicióznímu projektu by ale Planýrka ustoupit neměla. Záměr naopak počítá s jejím využitím k rekreaci pro nové obyvatele. „Okolí tak jednoznačně skýtá pro budoucí obyvatele velmi atraktivní možnosti procházek a odpočinku. Zároveň však s využitím veškerých výhod velkoměsta a jejich snadné dostupnosti. V pěší vzdálenosti se nachází rovněž Nákupní centrum Královo Pole, Městský plavecký stadion Lužánky či Bobycentrum,“ uvedl za společnost Properity makléř Ondřej Pospíšil.

Zdroj: Se souhlasem Properity

Kromě bydlení má ale v místě vzniknout propojení ubytovací, ateliérové a komerční jednotky v moderně architektonicky a technologicky řešeném polyfunkčním domě. „Projekt Nad Arboretem vzniká na místě dříve odstraněné kancelářské budovy a zpevněných ploch, kvůli výstavbě projektu tedy nevznikla nutnost redukce zeleně. Ekologie projektu i snaha o využití šetrných zdrojů energie jsou pro nás důležité,“ pokračoval Pospíšil.

Bytový komplex Nad Arboretem:

Vznikne na pomezí městských částí Brno-sever a Královo Pole.

Brňanům nabídne dvě stě třicet osm bytů, od jednopokojových se spacím koutem po rozsáhlé čtyřpokojové.

Součástí je i výšková budova, někteří lidé se však obávají horšího výhledu z přiléhající Lesné.

Hotovo má být v první polovině roku 2025.

Součástí moderního komplexu tak bude systém zelených střech a sadové úpravy v okolí domu, aby projekt co nejpřirozeněji zapadl do okolí plného zeleně.

„Teplo a energie budou mimo jiné zajišťovat tepelná čerpadla a fotovoltaické panely. Projekt obsahuje celkem dvě stě třicet osm jednotek, dispozice bytů jsou v kategoriích od jednopokojových se spacím koutem až po prostorné byty se čtyřmi pokoji včetně kuchyňského koutu,“ doplnil pro Deník Pospíšil.

Ke všem jednotkám si zájemci mohou dokoupit garážové stání či sklepní kóji, parkování bude převážně kryté a umístěné v podzemních podlažích objektu.

Ceny jednotlivých bytů závisí na jejich velikosti, podle Pospíšila lze jednotku pořídit od necelých čtyř milionů korun. „Pro nás je důležité, aby zůstal zachovaný průchod na Planýrku. Není to poprvé, co se projekt řeší, myslím, že se u něj dokonce měnil majitel. Hlavně aby Planýrka zůstala přístupná lidem,“ zhodnotil záměr starosta Brna-severu Martin Maleček.

Ne všichni jsou ale vůči výstavbě moderního bydlení na pomezí městských částí zcela skeptičtí.

„Chápu, že je centrum díky obchodům a kancelářím pro hodně lidí z Brna atraktivní, i to, že je potřeba stavět nové byty. Pro starousedlíky je ale lokalita zatím odpočinková zóna, velkou část výhledu jim zakryje budova,“ vysvětlil před časem Pavel Horák, který přes Planýrku chodí pravidelně.

Na kolik nový projekt ve finále vyjde, nechtěl developer sdělit. Hotovo by mělo být v první polovině roku 2025.