Nová struktura má spojit zástupce představenstev jednotlivých firem, aby lépe komunikovali. Šéfové firem jako je brněnský dopravní podnik, teplárny nebo Sako by se pak měli domlouvat například na výhodnějším zadávání veřejných zakázek. „Předsedové firem se shodli, že v minulosti tady nebylo žádné společné řízení,“ uvedl radní Pavel Staněk, který měl přípravu projektu na starosti.

Nad fungováním všech firem bude mít dohled koncernový výbor. „Ten má být hlavně poradní, konečné rozhodnutí by ve většině případů dělalo zastupitelstvo,“ zdůraznil Staněk.

Vytvoření koncernu jen kvůli komunikaci je například podle opozičního občanskodemokratického zastupitele Petra Kratochvíla zbytečné. „Nechce se mi věřit, že spolu zástupci firem nemluvili. Je to jen o zdvojování či dokonce ztrojování funkcí, což znamená další zbytečné výdaje,“ prohlásil.

Podle dalších připomínek bude po vzniku koncernu vedení městských firem, které mají ročně obrat téměř deset miliard korun, omezené jen na úzkou skupinu lidí. „Zastupitelé pak budou hlasovat o zakázkách za miliony korun bez informací o tom, jak firmy fungují. Budou mít jen doporučení od koncernového kontrolního výboru, přitom jsou za rozhodnutí trestně odpovědní,“ upozornil opoziční sociální demokrat a bývalý primátor Roman Onderka.

Koncern podle radních umožní nejen snáze zadávat zakázky, ale zjednoduší i půjčky mezi firmami. Pomoci to má například brněnským veletrhům. „Půjčky mezi firmami jsou možné už teď. Jsou ale komerční a mají komerční úrok. S koncernem ušetříme,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík.