Zástupci kulturního stánku uvedli, že Schwarzenberg byl významnou osobností, jehož památka má v Brně své místo. „Jsme přesvědčeni, že vzpomínka na tohoto velkorysého Středoevropana si svůj prostor zaslouží i v Brně, a zvláště pak na Provázku, kde byl Karel Schwarzenberg vždy vítaným hostem," uvedl umělecký šéf divadla Martin Sládeček.

Spolu s kolegou Břetislavem Rychlíkem se rozhodli nabídnout Brnu, jeho významným osobnostem i veřejnosti možnost vzdát této osobnosti české polistopadové politiky úctu a zároveň vyjádřit soustrast blízkým zesnulého.

Rychlik byl blízkým přítelem Schwarzenberga. „Jeho výjimečnou osobnost charakterizuje vtip, který před lety sám dával k dobru: ‚Schwarzenberg umře. Stojí před nebeskou bránou a strašně se směje. Svatý Petr na něj udiveně kouká a říká: Proč se tak řehtáš? Jsi velký hříšník. Chlastal jsi, kouřil jsi, ženy jsi miloval. Pán Bůh ti to pěkně spočítá. Schwarzenberg se pořád směje, a ne a ne přestat. Pak řekne: No jo, oni ve sněmovně si pořád myslí, že spím‘," vzpomněl herec a režisér Rychlík.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Kondolenční kniha bude lidem v divadle k dispozici do konce měsíce každý všední den od deseti hodin dopoledne do osmi večer. Vzkazy a vzpomínky na Karla Schwarzenberga následně obdrží jeho rodina.

Podívejte se na jedinečné video ukazující, jak bude vypadat nové hlavní nádraží v Brně.
VIDEO: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců

Bývalý poslanec, senátor nebo hradní kancléř zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni. Bylo mu pětaosmdesát let. Pohřeb se bude konat 9. prosince v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoce v Brně: nově o jeden strom víc, známe termíny rozsvícení a další novinky

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov