Nejsou to ale ledasjací koně. Jsou policejní a sedlají je zkušení policisté z jízdních oddílů z celé republiky, ale i Slovenska, Polska, Německa a Ruska.

Stavění překážek s údivem přihlíží i diváci. Místo dřevěných klád přes překážky se v policejním parkuru musí koně vypořádat s kontejnery, střelbou, přenášením pytlů a nevnímat u toho mávání obuškem. Tím policisté na koních sráží červeně označené lahve a připisují si za to body navíc.

Policejní parkur patří mezi divácky nejatraktivnější disciplíny. A protože právě přestává pršet, je v hledišti na Panské Líše nejen hodně odborníků, kteří se zájmem sledují klání mistrovství Policie ČR, ale i dětí. Parkur má simulovat nejobtížnější situace v ulicích. Překážky obhlíží zkušeným okem i jezdci. „Největší problém bude koňům dělat ta plachta mezi kontejnery,“ říká před jízdou Lucie Dušková z městské policie v Pardubicích. Správně předem odhaduje reakce svého koně, před plachtou ji poprvé neposlouchá. Na kluzký povrch s modrou barvu se ale nechce ani dalším koňům. Trhají hlavou a jezdci mají problém shodit obuškem označené lahve z víka kontejneru. Stejně tak se koňům nechce do pískoviště s PET lahvemi, nebo prorazit umělou stěnu. „Tady je vidět, jak je který kůň ochoten projít davem,“ upozorňuje fotograf a jezdec Patrik Ištván.

Jízdní policie zasahuje například při fotbalových zápasech před stadiony, kde krotí rozvášněné fanoušky. Možná proto bravurně, bez zaváhání a v plném cvalu zvládá všechny překážky kůň s policistou Z Ostravy. „Mají z Baníku natrénováno,“ konstatuje v publiku s úsměvem Jiří Kratochvíl.

Jeden kůň vidí strašáka v bílém pytli, který má jezdec přenést, další kůň nezvládne skok přes lavičku s dvěmi figurínami. Ani se jim nedivím. Na dva stokilové chlapy bych si také netroufla. U jízdní policie je to ale naopak. „Lidé mají většinou před koněm s policistou respekt. Kdo má rozum, musí uhnout,“ dodává Dušková.

Vztah koně a jezdce u policie je jiný, než na dostihové dráze. „Žokej s koněm jezdí a vyhrává závody, ale policisté s ním slouží a závody mají jako bonus. Navíc celý den prokazují připravenost ve službě,“ říká mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

Brněnští policisté mají ve svých stájích dvanáct koní a při své práci je využívají prakticky denně. Často vyjíždí do čtvrtí jako jsou třeba Medlánky, Řečkovice, Lelekovice nebo Bystrc. „Jsou to místa, kde je hodně chat. Právě ty se totiž na koních lépe kontrolují, je totiž lépe vidět přes plot a na koních jich policisté stihnou zkontrolovat víc, než kdyby šli pěšky,“ dodal Šváb.