Nový systém si zákazníci pochvalují. „ Lidé byli často nervózní a občas se neshodli na tom, kdo je na řadě. Navíc jsme čekali dlouho. Konečně budu přesně vědět kolikátá půjdu k přepážce. Doufám, že teď vše na poště vyřídím rychleji,“ popsala Brňanka Helena Novotná.

Zařídit změnu trvalo podle kohoutovického starosty Petra Šafaříka asi pět měsíců. „Problém byl na poště dlouhodobě. Lidé byli nespokojení, a říkali, že pobočka je hrůzostrašná. Kromě vyvolávacího systému přibyli i noví zaměstnanci a místní jsou spokojenější,“ prohlásil.

V současné době fungují vyvolávací systémy v Brně na čtrnácti poštovních pobočkách. Třeba v Nádražní, Heršpické a Vlkově ulici či U Pošty. „Obecně bývají na větších poštách, kde mají více než tři překážky,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Novou pobočku, do které představitelé pošty automaticky instalují vyvolávací systém, budují v Husovicích. Podle plánů brněnských radních skončí stavba domu v Dukelské 88 do konce roku. „Poštu tam přestěhujeme ještě letos nebo na začátku příštího roku. Po přesunutí tam lidé nově uloží i balíkové zásilky,“ informoval Vysoudil.

Naopak nové pobočky se nedočkají lidé v Řečkovicích. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, pošta zůstane v Kolaříkově ulici. Ale stávající budova se dočká oprav. „Zástupci pošty a soukromého vlastníka domu se baví o přidání bezbariérového vstupu a přepážky,“ řekl řečkovický starosta Marek Viskot.

Jako další novinku v Brně Česká pošta postupně zavádí službu Balíkovny. Jsou to speciálně označené přepážky, kde lidem rychleji vydávají balíky. Zákazník ve vyvolávacím systému zadá kód zásilky a obratem ji dostane. Od začátku června funguje ve zmíněné kohoutovické pobočce a od května v Novém Lískovci.

Už od prvního dubna mají se službou zkušenosti na pobočce v Okružní ulici v Lesné. „Je tam i delší otevírací doba. Ve všední dny až do osmi večer a lidé se tam dostanou i v sobotu. Místní službu využívají a chválí si ji,“ popsal starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.

Dlouhodobě si lidé stěžovali na poštu v Líšni. Loni v létě dokonce sepsali petici. Požadovali, aby zůstala jedna zaměstnankyně. „Nakonec nic neovlivnili a zaměstnali někoho jiného. Je to škoda, lidé ji měli rádi. Ale jinak se služby pošty asi zlepšily. Stížnosti jsou minimální. Letos jsem zaznamenal jen jednu,“ přiblížil líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Pošty v Brně

vyvolávací systém: lidé dostanou lístek s pořadovým číslem

nově: v Kohoutovicích na pobočce v Libušině třídě

v Brně: dohromady na 14 místech, hlavně větší pobočky nad tři přepážky

Balíkovna: speciální přepážky pro výdej balíků

nově: V Kohoutovicích, Novém Lískovci a na Lesné

v Brně: dohromady na 11 místech, třeba v Haškově, Kubíčkově ulici či na náměstí Svornosti