Smích rozdováděných dětí, spousta prolézaček a vůně kávy. Tak má vypadat nové dětské hřiště s kavárnou v areálu Bzzzukot v brněnských Židenicích. Do projektu brněnského participativního rozpočtu je navrhl Radek Hlaváček. „V okolí je dětských hřišť minimum a žádné z nich nenabízí možnost posedět s přáteli zatímco si děti hrají," sdělil Hlaváček, jehož nápad obdržel nejvíce hlasů ze všech.

Proveditelnost podnětů posuzuje skupina úředníků z několika odborů magistrátu. Náměty zhodnotí i zástupci příslušných městských částí. „Snažíme se návrhy hodnotit i podle toho, zdali nebrání jiným velkým projektům," řekl vedoucí oddělení dat Jan Zvara. Návrhy musí odborníci vyhodnotit do konce září.

Projektu kavárny a hřiště v Židenicích stála v cestě řada nesnází. „Část pozemku je zatížená restitucí. Na pozemek navíc nevedou inženýrské sítě," upozornil brněnský radní Tomáš Koláčný.

Ilustrační foto.
Lidé dýchají prach. Do vyčerpání limitů chybí v půlce roku už jen dva dny

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Ivo Špatný

Zastupitelům Židenic se ovšem podařilo situaci vyřešit. „V červnu jsme odsouhlasili vyrovnání restitucí. Inženýrské sítě jsou vyprojektované a čekáme na jejich schválení. Vše bude na náklady městské části. Příští rok bude areál včetně stavebního povolení připravený," informoval židenický místostarosta Petr Kunc.

Druhý nejvíce podpořený návrh byl Živá voda pro Hády. „Chceme vybudovat cestu mezi sídlištěm Vinohrady, Maloměřicemi a jižním svahem Hádů. Součástí nápadu je i výsadba aleje z ovocných stromů," popsal na webu autor návrhu Lubomír Tichý. Mezi další podněty s vysokou podporou patří výměna plastových sedaček v městské hromadné dopravě nebo zpřístupnění vyhlídky a lokality U Křížku.

Ilustrační foto.
Číšník čepuje pod míru, tvrdil muž. Aby to dokázal, vypil šest piv

Participativní rozpočet, který organizuje brněnský magistrát, umožňuje lidem rozhodovat o dvaceti milionech korun. Peníze město využije na výstavbu nejrůznějších návrhů pro zlepšení života. Do soutěže lidé přihlásili 212 nápadů. Brňané jich 123 podpořili. Podmínkou pro získání podpory by-lo více než sto padesát hlasů nebo arch s patnácti podpisy.

LENKA JEBÁČKOVÁ
PETR UHLÍŘ