V zimních měsících musí trénovat v provizorních podmínkách venku. Zatímco jejich soupeři z Prahy či Ostravy mohou ve svých městech využít moderní haly. Brněnští atleti roky marně čekají na výstavbu stánku. Jeho vznik nedávno zásadně zkomplikovalo rozhodnutí Národní sportovní agentury o pozastavení dotačního řízení o tři sta milionů korun. Představitelé Brna v reakci připravují návrh správní žaloby. Zamítli také zdražení projektu zhotovitelem, který s nimi ukončí smlouvu.

Plánovaná atletická hala v číslech.Plánovaná atletická hala v číslech.Zdroj: Infografika: Deník/Tomáš Marek


Nechali si udělat posouzení od právníků. Z analýzy podle primátorčina náměstka Petra Hladíka vyplývá, že rozhodnutí agentury nedává smysl. „Důvody obsažené v něm se navíc liší od důvodů prezentovaných mluvčím agentury do médií. Brno bylo po celou dobu řízení o přidělení dotace součinné, co agentura potřebovala, jsme dodali. Nyní proto připravujeme návrh žaloby, se kterou ještě musí souhlasit vedení města,“ řekl Hladík.

Předpokládaná podoba atletické haly v Brně-Bohunicích.
Rána pro atletickou halu v Brně: dotaci 300 milionů sportovní agentura zamítla


Primátorka Markéta Vaňková tvrdí, že mají dvě právní analýzy ke správní žalobě. Jedna ji doporučuje, druhá ne. „Mezi nejdůležitější argumenty, proč ji nepodávat, patří to, že dotace je nenároková, navíc by se případný spor mohl táhnout několik let,“ uvedla Vaňková.


Důvodem zastavení řízení bylo uzavření nezvratného závazku se zhotovitelem, kdy stavba podle agentury nebyla ve smlouvě podmíněna dotací, a nedoložení platného položkového rozpočtu. Agentura podle mluvčího Jakuba Večerky nemůže poslat peníze, protože nezná podrobně rozepsanou cenu, za niž hala vznikne. Brno se totiž s vybraným zhotovitelem dohodlo, že kromě výstavby zajistí i veškerou administrativní přípravu.

Předpokládaná podoba atletické haly v Brně-Bohunicích.
Atletická hala v Brně zahalená v mlze: další odklad stavby, rozhodnou Vánoce


Zástupci agentury si za zastavením řízení stojí. „Jsme přesvědčeni, že naše právní stanovisko je naprosto v pořádku,“ prohlásil v pondělí Večerka.
Brněnští radní na posledním jednání zamítli navýšení celkových nákladů na atletickou halu o 186 milionů korun bez daně. V souhrnu by se vyšplhaly přes miliardu. Zdražení navrhl zhotovitel, kterým je sdružení firem Imos Brno, Hochtief a Sport Construction, kvůli nárůstu cen komodit a stavebních prací.


Podle informací Deníku Rovnost zhotovitel stavby od projektu odstoupí. Důvodem je rovněž zdražení stavebního materiálu a souvisejících věcí. Informaci redakci potvrdila Vaňková. „Jako radní jsme vzali na vědomí zánik smlouvy o dílo z 2. srpna 2018 uzavřené mezi městem a zhotovitelem, a to k 17. květnu,“ sdělila.
O dalším osudu atletické haly rozhodne vedení města, které nechce celý projekt ukončit. „Osobně si myslím, že by bylo nezodpovědné celý připravený projekt vyhodit z okna,“ vyjádřil se Hladík.

Předpokládaná podoba atletické haly v Brně-Bohunicích.
Brno žádá o 600 milionů na sportovní haly: neúspěch vyřadí atletický stadion


Zástupci města usilují o prodloužení platnosti už vydaného stavebního povolení pro halu a budou se zhotovitelem jednat o dopracování projektové dokumentace pro provedení stavby. Stavební firmu pro vybudování stánku by pak museli znovu vysoutěžit.


Opoziční zastupitel René Černý doufá, že současná koalice stihne vzniklou situaci napravit ještě před podzimními komunálními volbami. Věří také, že připraví pro nové vedení města podmínky, díky kterým dotaci od agentury získá v co nejkratší možné době. „Bohužel, při současném růstu cen je jisté, že každý další den, kdy se stavbou otálí, se významně prodraží. Snad se tedy situaci podaří vyřešit co nejdříve," poznamenal Černý.

Atletická hala v Brně

Stánek má vzniknout v brněnských Bohunicích.

Stavební povolení má projekt od června předloňského roku.

Zahájení stavby bylo oddáleno už několikrát, poprvé předloni v červenci.

Brno neúspěšně žádalo o dotaci 300 milionů u Národní sportovní agentury.

Souhrnné náklady by se vyšplhaly přes miliardu.

Brněnští radní odmítli navýšení celkové ceny a schválili konec smlouvy se zhotovitelem.