Připomněl také, že v oblasti bylo už šest poruch, při nichž vytekly miliony litrů vody. „Lidé se obávají další. Chceme, aby tyto obavy už byly bezpředmětné,“ prohlásil.

Dělníci budou pokládat trubky o celkové délce 830 metrů. „Potrubí je litinové, přivezou jej z Francie. Trubky měří osm metrů, manipulace s nimi je celkem složitá,“ podotkl vedoucí výroby vodohospodářských staveb Imos Brno Aleš Špinar.

Vodní nádrž Vír.
Propojování soustav? Nabízí se spojení Židlochovic s Pasohlávkami, říká radní

První část potrubí půjde podle něj otevřeným výkopem, druhá už bude na práci složitější. „Dostáváme se mezi zástavbu, bude nutné těžké pažení,“ zmínil Špinar.

Práce mají skončit v květnu příštího roku. Stavba vyjde na zhruba 160 milionů korun. „Máme přislíbenou dotaci, ale jsme připravení ji zaplatit vzhledem k důležitosti případně i z vlastních peněz,“ oznámil Šmerda.

Rekonstrukce u Drásova:
část: druhá ze čtyř etap
kudy: potrubí nově mimo zástavbu rodinných domů
důvod: havárie z minulých let, mají skončit obavy o poškození majetku
dopady poruch: ztráta milionů litrů vody
náklady: zhruba 160 milionů korun

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého úředníci nyní posuzují žádost o poskytnutí dotace na tuto akci. „Investor žádá o podporu ve výši padesáti procent,“ vyčíslil.

U Drásova je v plánu ještě třetí a čtvrtá etapa rekonstrukce. „V tuto chvíli vyřizujeme stavební povolení na třetí etapu,“ uvedl Šmerda.

Ministerstvo zemědělství loni na podporu opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, kam patří i rekonstrukce, modernizace a obnova vodárenské infrastruktury, vyplatilo 333 milionů korun. „Letos počítáme s částkou kolem jedné miliardy korun, z toho zhruba polovina půjde na rekonstrukce,“ doplnil Bílý.