Dlouho plánované změny v odtazích schválili brněnští radní ve středu, kdy také začaly platit. „Nový postup je, že všechna auta, která se při blokovém čištění budou nacházet na silnici, Brněnské komunikace zvednou a převezou jinam. Po vyčištění ulice je vrátí zpět. Umístit auta na původní stání bude ale velmi náročné,“ popsal nový systém brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Kvůli vracení aut na původní místo musí silničáři auto nejprve fotograficky zdokumentovat.Za manipulaci s autem jeho majitel zaplatí patnáct set korun. „Systém je nyní v pilotním projektu na šest měsíců, tedy do září nebo do října. Následně jej ekonomicky vyhodnotíme,“ řekl Kratochvíl.

Odtahy aut při blokovém čištění

- Blokové čištění letos začne v Brně v polovině března.
- Auta, která v těchto ulicích zůstanou stát, ale letos na odstavné parkoviště nikdo neodtáhne.
- Nový systém odtahů schválili brněnští radní ve středu.
- Technici Brněnských komunikací auta odvezou poblíž a po skončení čištění vůz vrátí na původní místo.
- Majitelé špatně stojících aut za úkon zaplatí patnáct set korun.
- Za stání v místě čištění majitelům stále hrozí také až dvoutisícová pokuta.

K této částce neukázněný řidič stále může zaplatit pokutu za stání v místě blokového čištění. „Dosahuje maximálně dvou tisíc korun. Záleží ale také na tom, jestli se například porušení dopravního značení opakuje. Průměrně za tento přestupek lidé zaplatí čtyři sta korun,“ vyčíslil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Podle Kratochvíla se i přesto řidičům uleví. „Zaplatí v podstatě poloviční částku oproti ceně za klasický odtah,“ řekl.

Nový systém odtahů se týká pouze blokového čištění. „Pokud auto stojí třeba na přechodu pro chodce či v křižovatce a brání bezpečnosti provozu, může strážník nařídit odtah auta. Na tom se nic nemění,“ upozornil Ghanem.

Nové odtahy mají zajišťovat brněnští silničáři. Zatím však nemají dostatek speciální techniky. „Město má tři auta a další tři jsme objednali. Chceme je mít k dispozici při zahájení blokového čištění v polovině března,“ zmínil Kratochvíl.

Než počet vozů silničáři doplní, bude na novém systému spolupracovat také Zdeněk Černý, jehož firma auta dosud odtahovala na parkoviště v brněnské Slatině. „Doufám, že systém zafunguje. Ale nevěřím, že se to stane a město na něj nebude doplácet,“ řekl majitel odtahové služby.Od středy platný systém odtahů aut vítá třeba Zdeněk Kunc z brněnského Nového Lískovce. „Cedule o blokovém čištění jsou sice v ulici několik týdnů dopředu, ale když s autem třeba měsíc nejedu, snadno na něj zapomenu. Za odtah a parkoviště pak kvůli tomu lidé platí velké peníze,“ uvedl muž už dříve.