„Jen dva opoziční zastupitelé poté dostali informaci, že se znovu stávají členy nově jmenovaných komisí. Z původních osmi zástupců opozice zůstali v komisích pouze dva,“ sdělil v úterý mluvčí jihomoravských Pirátů Aleš Šenk.

Opozici současně vadí, že se o důvodu rozsáhlých změn nedozvěděli ani z e-mailu tajemnice, kterým měla zrušení komisí oznámit, ani z následně vyžádané důvodové zprávy. „Koalice zřejmě nezvládla existovat vedle jiného názoru, tak si dopřála klid na práci. Kvalita rozhodování má velký vliv na obyvatele městské části. Nové projekty nyní neprojdou žádnou diskuzí ani odbornou oponenturou. O dobré politické kultuře máme rozhodně jiné představy,” okomentovala situaci zastupitelka za Piráty Vendula Svobodová.

Zástupci opozice z řad Pirátů a Starostů a nezávislých upozornili, že městskou část čeká v budoucnu řada důležitých rozhodnutí. Mezi nimi třeba rezidentní parkování, projekt developerské výstavby čtvrti Západní brána nebo příprava vysokorychlostní trati. „Je nanejvýš vhodné, aby byly poradní orgány obsazené odborně zdatnými členy napříč politickým spektrem. A právě tito odborníci z opozičních stran evidentně vládnoucí koalici vadili,“ napsali zastupitelé v tiskové zprávě.

V nových komisích tak zůstali pouze dva členové opozice, konkrétně po jednom zástupci od Pirátů i Starostů a nezávislých. Jedním z nich byl pirátský zastupitel Martin Novák, který byl současně předsedou nově zřízené komise územního rozvoje a dopravy. Kvůli napjaté situace se ale rozhodl v komisi dále nepokračovat a rezignoval.

Zavřený psí park na Staré osadě.
Poprask kvůli zavřenému psímu výběhu v Brně: štěkání a opilí lidé ruší okolí

„Do komisí jsme se snažili sehnat ty nejlepší odborníky. Například v životním prostředí jsme měli specialistu na změnu klimatu a v bytové komisi zase advokátku se specializací na bytové právo, která během svého působení upozorňovala na právní nesrovnalosti například při prodlužování smluv. Krok rady ukázal, že o odborníky nikdo nestojí, poptávka je spíše o loajální členy,” okomentoval Novák své rozhodnutí.

S žádostí o vyjádření se redakce Deníku obrátila na starostu Starého Lískovce Vladana Krásného i tamního místostarostu Jiřího Dvořáčka. Oba se však k situaci zatím odmítli vyjádřit s tím, že odpovědi poskytnou ve středu. „Samozřejmě je to jinak,“ zareagoval ještě v úterý odpoledne starosta Krásný.

Snímek je ilustrační.
Soud v Brně řeší otřesný případ týrání dětí. Žalobkyně chce pro otce roky vězení

Již v září pobouřily opozici podmínky bydlení místostarosty Starého Lískovce Jiřího Dvořáčka. Její členy zaskočila zejména výše nájemného, která v obecním bytě činila necelé čtyři tisíce korun. Dvořáček tehdy Deníku potvrdil, že v obecním bytě s nízkým nájemným skutečně žije. Podotkl však, že se podle něj nejedná o jakýkoli závažný prohřešek.

„Z mého pohledu se jedná o bouři ve sklenici vody. Kolegové navíc zapomínají dodat, že měsíční příjem je v hrubém. Čistá částka je tedy zcela odlišná. Navíc se jedná pouze o nájemné, nejsou k němu připočítané náklady na energie a služby, které jsou rovněž několikatisícové,“ zareagoval před nedávnem lidovecký místostarosta Starého Lískovce Jiří Dvořáček.

Stovky až tisíce korun navíc si Brňané musí připravit na zaplacení nájmu.
Zdražení o stovky korun. Nájmy v Brně letí nahoru, na vině jsou hypotéky

Podle Pirátů a Starostů však od vedení městské části zanedlouho poté přišel nátlak, aby představitelé opozice svých aktivit zanechali. „Jelikož apely nezabraly, rozhodlo se vedení radnice k dalšímu kroku. Článek Pirátů, který informoval o kácení ořešáku, neprošel redakční radou a v zářijovém zpravodaji městské části vůbec nevyšel. Opakovaně jsme v redakční radě kritizovali obstrukce při zveřejňování článků opozičních zastupitelů,” uvedl zastupitel za Starosty a nezávislé Jiří Nak.

Situace dle informací Deníku zhoustla také v bytové komisi, kde se opoziční zastupitelé údajně nemohli dopředu seznámit s materiály, které měla komise na svém zasedání projednávat a následně o nich hlasovat. „Při nahlížení do podkladů k projednávaným bytům byla vždy přítomná úřednice osobně a materiály sama vytřídila ze spisu. Není tedy možné, že by se informace o bydlení pana místostarosty dostala ven právě z bytové komise,“ vysvětlila bývalá členka bytové komise za Piráty Michala Martišková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průlet dronem nad VMO Žabovřeská v Brně. Podívejte, jak práce pokročily

Zdroj: Studio Daněk