Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové se v případě Lvova jedná o symbolický krok. „Spolupráce mezi Brnem a Lvovem fungovala delší dobu, už v minulém volebním obdobím, kdy naši předchůdci činili kroky k navázání partnerství," uvedla Vaňková. Nyní se jedná o dotažení procesu.

Na základě požadavku přestavitelů Lvova momentálně v Brně shromažďují spacáky, karimatky a deky. Lidé je mohou nosit do šesti sběrných středisek - ve Veveří, Hapalově, Okružní, Ukrajinské, Dusíkovy a Sochorovy.

O dodání léků a zdravotnického materiálu požádali zástupci dalšího partnerského města, ostřelovaného Charkova na východě Ukrajiny. „Ve spolupráci s městskou Úrazovou nemocnicí jsme přichystali první dodávku této materiální pomoci za přibližně tři miliony korun, kterou odešleme na Ukrajinu do bezpečnějších oblastí, pravděpodobně do lvovské nemocnice,“ řekla primátorka.

Brněnský radní Marek Fišer upozornil, že se ze Lvova v těchto dnech stává uprchlické centrum. „Počet jeho obyvatel se za posledních pět dní kvůli vlně uprchlíků z východu země téměř zdvojnásobil, je tam největší nemocnice pro raněné, a do Lvova tak momentálně zamíří převážná část naší humanitární pomoci," doplnil brněnský radní Marek Fišer.

V úterý brněnští zastupitelé schválili poskytnutí deseti milionů na pomoc Ukrajině. Poputují na konkrétní materiální pomoc včetně léků a zdravotnického materiálu. Dalších deset milionů vyčlenili na náklady vznikající přímo v Brně. „Z těchto peněz by se hradily nezbytné výdaje, které vznikají zvláště s příchodem uprchlíků z válečných oblastí. Využité mohou být třeba na zajištění bydlení. Už nyní jednáme například s majiteli hotelu Myslivna, kteří by umožnili za symbolický pronájem ubytování až tří set lidí, město však má hradit náklady na energie a personál," upřesnila Vaňková.

Se zástupci Moskvy a Voroněže neměli představitelé Brna v poslední době žádné aktivní kontakty. Spolupráce byla pouze ve formální rovině.

Dosud mělo Brno šestnáct partnerských měst. Nově jich bude patnáct. Zůstanou mezi nimi třeba slovenská Bratislava, německý Stuttgart, litevský Kaunas, jihokorejský Tedžon nebo americký Dallas.