Víc míst k zaparkování získají cyklisté v Brně. Několik cykloparkovišť se stojany na kola má zamezit chaosu, kdy lidé odkládají kola u plotů, dopravních značek nebo jiných nevhodných míst. Představitelé města nyní připravují návrh. „V první fázi jsme vytipovali zhruba 150 míst v Brně. Určitě budou poblíž univerzit, lékařských zařízení nebo velkých přestupních uzlů,“ upřesnil radní Petr Kratochvíl.

Odborníci vyberou nejvhodnější návrh cyklistického stojanu. „V polovině srpna pravděpodobně půjdou návrhy mobilních cyklostojanů do komise dopravy a poté na jednání rady města,“ zmínil Kratochvíl.

Ilustrační foto - cyklista
Na kole do centra nebo na Stránskou skálu. Pomohou nové cyklostezky

Ještě letos chce mít jasno o počtu stojanů a konkrétních místech, aby náklady na jejich vznik začlenil do rozpočtu města pro příští rok. S instalací počítá na jaře, o penězích se zatím nebavili.

Cykloparkoviště
- fáze projektu: příprava návrhu
- druh stojanů: mobilní, jednotné
- projednání návrhů (jeden z nich na vizualizaci): zřejmě v srpnu v komisi dopravy, pak v radě města
- kde vzniknou: u univerzit, knihoven, lékařských zařízení, velkých přestupních uzlů, divadel, kin
- vytipováno: 150 míst
- pravděpodobný vznik prvních parkovišť: jaro 2020
- doplněk: příprava speciální aplikace, kde lidé najdou parkovací místa pro kola

Podle Michala Šindeláře ze spolku Brno na kole je nyní problém zaparkovat kolo a zamknout u kvalitního stojanu, návrh představitelů magistrátu proto chválí. „Investice do stojanů je nejjednodušší a nejméně konfliktní věc, kterou vedení Brna podnikne,“ zhodnotil Šindelář.

Vadí mu však, že upozaďuje cyklisty před auty. „Stojany budou dávat hlavně na chodníky. Město neuvažuje o tom, že by ubralo místo pro auto u křižovatky, aby tam parkovala kola a řidiči měli větší rozhled,“ myslí si.

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek považuje návrh představitelů radnice za zlepšení parkování pro cyklisty v cílové destinaci. „Je otázka, kde bude. Když vznikne parkoviště dvě stě metrů od budovy, třeba tam nebudou chtít parkovat, než kdyby bylo přímo u budovy,“ poukázal Čížek.

Návrhy na stojany pro cykloparkoviště v Brně.Zdroj: vizualizace: Kancelář architekta města BrnaMasarykova univerzita v Brně novinku vítá. „Systematicky budovaná cykloparkoviště zlepšení dopravní situace ve městě určitě prospěje,“ sdělila mluvčí Tereza Fojtová.

Naopak představitelé Fakultní nemocnice u svaté Anny upřednostňují spíše parkoviště pro auta, které nemá. „Je to velký problém a pacienti si na něj často stěžují,“ poznamenala mluvčí Petra Veselá.

Ilustrační foto.
Malým dětem ukazoval v parku svoje přirození. Cyklistu vypátrali i díky psovodům

Představitelé města připravují také aplikaci, kde uživatelé najdou stání v parkovacích domech pro auta i parkovací místa ve formě stojanů na kola.