„Chtěli jsme se spolužáky oslavit vysvědčení výletem do Deblína, kde je rybník. Když jsme se domlouvali, byly ještě horka, teď ale asi půjdeme někam do hospody,“ postěžovala si Winterová.

Kromě teploty, která může klesnout na čtyřiadvacet stupňů Celsia čeká Jihomoravany také zatažená obloha a na většině území přeháňky, místy i bouřky. Podle meteorologa Mojmíra Martana z jihomoravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se ještě více ochladí v pátek. „Nejvyšší denní teploty zítra vystoupí na osmnáct až dvaadvacet stupňů Celsia. Vítr bude vát čerstvý, ze severozápadu, o maximální rychlosti osmi metrů za sekundu, v nárazech až patnácti,“ upozornil Martan.

K večeru by podle něj měl ale slábnout. Pršet bude ve dne i v noci jen ojediněle. „Podobně tomu bude i v sobotu. Přes den čekáme oblačno, místy přeháňky a k večeru přibude srážek,“ uvedl Martan. Nejvyšší denní teploty podle něj vystoupí na sedmnáct až jednadvacet stupňů Celsia. V noci dokonce na osm stupňů.

V dalších dnech bude příliv chladného vzduchu pozvolna slábnout a ve druhé polovině příštího týdne se vrátí letní počasí. „Stále ale hrozí možnost lokálních přeháněk nebo dokonce bouřek,“ dodal Martan.

ANNA FAJKUSOVÁ