„Vyhlášku město schválilo v původní podobě už před rokem. Zrušilo ji ale ministerstvo vnitra. Podle jeho pokynů jsme dokument přepracovali tak aby odpovídal předpisům. Nyní nic nebráni tomu, aby vyhlášku schválili brněnští zastupitelé a tím pádem začala platit,“ sdělil náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.
Městský předpis dává taxikářům jasná pravidla. Pokrývají prakticky vše od režimu využívání vymezených stanovišť až po chování řidičů. „Obyvatelům i návštěvníkům města je třeba zajistit určitý minimální standard. Řidiči musí být slušně oblečeni a v autě nekouřit či rušit hlasitou televizí nebo rádiem. Čistá budou i auta,“ řekl Kotzian.
Taxikářům nová vyhláška nevadí. „Vítáme to. Vznikla totiž na náš popud. Je ovšem otázka, zda přinese skutečně zlepšení služeb úplně všech taxikářů. Záleží na tom, jak důsledně bude město vymáhat její dodržování,“ uvedl šéf společnosti City Taxi Kamil Pochylý.
Podle náměstka Kotziana se na kontrolu zaměří strážníci. „Předpokládám, že vymáhat dodržování bude městská policie spolu s odborem dopravy,“ uvedl náměstek.
Při sepisování návrhu vyhlášky se úředníci inspirovali například v Praze. Prvotním impulzem byl ale problém, na nějž loni v únoru upozornila Rovnost. Doposud veřejná stání před Hlavním nádražím si tehdy pronajala společnost City Taxi. Soukromníci, kteří tam až doposud stávali ale protestovali. Následná jednání pak vyústila k sepsání doposud chybějící vyhlášky.