Zástupci města za stavbu zpevněné plochy zaplatí asi třiačtyřicet milionů korun. „Postavíme ji na podnět zástupců správy hřbitovů i mnoha Brňanů,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Při stavbě dělníci vybudují i účelovou komunikaci k nedaleké tramvajové trati, kvůli její údržbě. „Musíme respektovat šířkové a prostorové uspořádání okolní stezky pro cyklisty a chodníku vedoucího souběžně s Jihlavskou. Parkoviště sníží deficit počtu stání pro areál krematoria a hřbitova,“ doplnil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Vznik parkoviště vítá třeba Brňan Martin Kalina. „Plocha je hrozná. Řidiči musí vjíždět jen jedním místem a pomalu, jinak si spodní část auta poškodí o zem,“ podotkl.

Inscenace Liliom v Národním divadle Brno.
Divadelní taháky nové sezony: deset premiér, které nesmíte v Brně minout

Radní města schválili i projekt péče o opuštěné hroby. Dobrovolníci se na podzim postarají o asi dvacet míst, která si nájemníci po desetiletém pronájmu opět nezamluví. Jako volné je získají náhradníci až po třech letech, do té doby pustnou. „Správa hřbitovů se o ně v této době nemůže starat, protože nelze veřejné peníze vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Do údržby dalších hrobových míst se dobrovolníci pustí na jaře a v létě příštího roku. Zapojí se do ní na základě spolupráce mezi zástupci města, správy hřbitovů a společnosti Post Bellum. Domluvili se na projektu Oživujeme paměť města. Kvůli dobrovolnické činnosti osloví zástupci Post Bellum, které se zabývá dokumentací vzpomínek pamětníků, členy Klubu paměti národa.