Prodavačky v obchodu s obuví strhávají z regálů oranžové pásky. Ty dosud označovaly zboží, které se z nařízení vlády nesmělo prodávat. "Konečně si můžu koupit nové tenisky. V lockdownu jsem chodila běhat a ty staré už jsou na hranici životnosti," těší se studentka Gabriela Malá, která přišla ještě před otevřením.

O několik výloh dál před prodejnou s oblečením New Yorker postává necelá desítka lidí a přes rolovací mříž sledují zaměstnance, kteří se chystají na otevření. Mladá žena v riflové bundě se podívá na hodinky. Už deset minut před devátou ale prodavači pouští všechny dovnitř. "Otevřeli jsme o chvilku dřív, protože nechceme, aby se lidé shlukovali venku. Teď při pandemii to není žádoucí," vysvětluje jeden ze zaměstnanců. Za jeho zády si vysoká blondýnka dezinfikuje ruce a zamíří ke stojanu s letními šaty. Za několik minut už mají prodavačky za kasou plné ruce práce.

Policisté při práci. Ilustrační foto
Jsem žena. Tvrdil opilec. Seděl na silnici v centru Brna

Kolem věšáků s oblečením se prochází i Tereza Havlíková. "Využila jsem toho, že jsem měla cestu okolo. Potřebuju koupit něco na léto, ale zatím nic moc. Online jsem si koupila jen boty," říká Havlíková a v ruce drží tři barevná tílka.

Postupně do obchodu příchází další zákazníci. "Dobrý den, vezměte si prosím tašku," podává jeden ze zaměstnanců černou kabelu s číslem mladému muži. Zaměstnanci připravili tašky na počet, aby dodrželi vládní nařízení a maximální množství zákazníků v prodejně. Zájem je ale takový, že za chvíli musí někteří čekat před prodejnou.

Jednu Karosu B931 brněnský dopravní podnik nedávno daroval na dobročinné účely, o další mají zájem sběratelé.
Zájem o vyřazené autobusy z Brna: nyní sběratelé touží po Karose B931

Páska zůstává u vstupu do venkovního posezení zdejších restaurací. Těm většinou funguje jen výdejové okýnko.

První několika měsících míří první zákazníci také do knihkupectví na rohu Joštovy a České ulice. Dárek k narozeninám pro dceru u regálu vybírá i Ludmila Rosypalová. "Nemohla jsem se dočkat. Knihy prostě miluji, musím je mít v ruce, podívat se na ně a všechno si tady projít. Online jsem je objednávala jen na Vánoce, protože jinak to nešlo, ale teď jsem nadšená," raduje se když listuje románem Listopád od Aleny Mornštajnové.

Od dneška smí Jihomoravané také sundat respirátory a roušky venku, pokud dodrží vzdálenost dva metr od ostatních. "Nedokážu si představit, že bychom ještě teď v květnu nosili respirátory. Když je horko, tak to stejně nikdo nedodržuje," komentuje Adéla Šťastná z Brna.