Dohlížet na vzácnou lokalitu tak musí speciální koniklecová hlídka. Nyní ji tvoří čtyři dobrovolníci, kteří obchází rezervace, opravují natažené pásky, kontrolují návštěvníky nebo například zakazují vjezd cyklistům. Proto ochránci hledají další pomocníky. „Ideálně kdyby jich bylo alespoň šest,” uvedl Vilém Jurek z organizace Rezekvítek. Ta se stará o koniklece na jižní Moravě.

Slunečné počasí i první jarní květy přilákaly na Pálavu davy lidí
VIDEO: Rušno na Pálavě. První jarní víkend vytáhl do chráněných kopců davy lidí

Přínos hlídek si Jurek pochvaluje. „V loňském roce se nám díky dobrovolníkům a zapáskování některých oblastí podařilo uchránit asi tři tisíce trsů a letos by to mohlo být podobné,” řekl. Naráží však na problém. Pásky jsou podle něj velmi často zničené a i přes rychlou opravu dobrovolníky na ohrazená místa lidé chodí.

Kromě dobrovolníků Rezekvítek shání také peníze na údržbu chráněného území. Členové Rezekvítku se rozhodli uspořádat sbírku s názvem Koniklecovné. Každoročně se starají o sečení luk, vyřezávání křovin, sběr a odvoz odpadu, informují veřejnost nebo pořádají exkurze. Loni členové vybrali pětaosmdesát tisíc korun, letos Jurek věří, že by mohla být částka podobná.

LUCIE BURIANOVÁ