Policisté u řidičů udělají dechovou zkoušku na alkohol a kontrolují technický stav autobusů i dodržování sociálních předpisů, například dobu jízdy a odpočinku jednotlivých řidičů. „Řidičům hrozí za jejich provinění pokuta až pět tisíc korun, ve správním řízení až patnáct tisíc," vyčíslil Šváb. Případné provinění dopravce předávají policisté krajskému úřadu, mohou žádat na místě i kauci.

Ne všichni řidiči v neděli dodrželi předpisy. „Zahraniční autobus směřující do Polska kvůli nebezpečně prasklému čelním sklu skončil jízdu a cestující museli najít náhradní ubytování, než závad odstranili. Další řidič zase kvůli namontovanému nosiči a několika převáženým kolům porušil maximální možnou délku vozidla," zmínil Šváb. Řidiči dostali pokutu a dopravce čeká sankce za přestupky ve správním řízení.

Ohňostrojná show věnovaná Gregoru Johannu Mendelovi rozzářila v sobotu 23. července nebe nad brněnským hradem Špilberk.
FOTO: nebe nad Brnem rozzářila ohňostrojná show. Na počest Mendelovi

Nedělní kontrolou navazují na čtvrteční a páteční celorepublikovou dopravně-bezpečnostní akci, při níž kontrolovali na více místech jižní Moravy zejména řidiče autobusů a kamionů. Na D1, D2 nebo třeba na autobusovém nádraží Zvonařka.

Právě na Zvonařce si policisté mimo jiné všimli řidiče autobusu, který v rozporu s předpisy nezajel až k nástupišti. Při kontrole vyšlo najevo, že porušil i pravidla pro dobu jízdy a odpočinku.

Setkali se i s jedním případem, kdy řidič řídil opilý. „Jednalo se o slovenského šoféra, který měl ve čtvrtek zbytkový alkohol 0,28 promile. I když mají v zahraničí v zahraničí povolenou určitou toleranci alkoholu, netýká se to řidičů náklaďáků ani autobusů," zmínil dopravní policista Karel Kovář.