Důchodkyně Jana si v brněnských Židenicích objednává zmrzlinu s příchutí slaný karamel. „Je skvělá, ještě chci ochutnat hruškovou,“ usmívá se před podnikem Campani gelato.
Spokojenou zákaznici ve vchodu střídají inspektorky Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Odebírají vzorky zmrzliny při namátkové kontrole. „V této provozovně je na místě vše v pořádku včetně teplot. Obecně případný nežádoucí výskyt mikroorganismů ve zmrzlině odhalí až laboratoř,“ uvádí inspektorka Kristýna Hašková. I testy v tomto podniku dopadly dobře.
Majitelka Clara Zoe Campani si byla jistá, že vše bude v pořádku. V sezoně trpělivě dokola čistí, dezinfikuje a oplachuje vitríny i zařízení. „Je to nutné, mléčná bílkovina umí udělat paseku. S hygienou jsme ale nikdy neměli problém. V Brně fungujeme dva roky, předtím jsme byli v Teplicích,“ prozrazuje žena, která deset let žila v Itálii.
Najít podobně vzornou provozovnu v Česku ale není samozřejmost. Hříšníků z řad zmrzlinářů je dlouhodobě stále hodně.
Letos podle průběžných výsledků nesplnilo hygienické limity pětačtyřicet procent ze sto osmadvaceti vzorků točených a kopečkových zmrzlin a čtyřiašedesát procent vzorků ledů do nápojů, které do pátého září putovaly do laboratoře. „Zmrzlináři nejčastěji chybují v pravidelnosti péče, nedodržení hygieny a postupu výroby či nedostatečné sanitaci zařízení,“ shrnuje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Roli podle něj může hrát i špatné proškolení personálu. Jednou z příčin problémů u točených zmrzlin je jejich vracení z předešlého dne do stroje. „Na zmrzlinovou směs a zpět se pak může přenášet bakteriální kontaminace,“ upozorňuje Kopřiva.
Jak dodal, mezi nevyhovujícími vzorky převažuje vanilková zmrzlina, která obecně v oblibě převažuje. Výsledky kontrol přesto nelze zcela zobecňovat. Inspektoři se častěji zaměřují na dlouhodobě problémové provozovatele.
Pokuta ve správním řízení se podle inspekce pohybuje v řádu desítek až stovek tisíc korun. „V případě zjištění problému zakážeme používání zmrzlinového stroje a dalšího zařízení, případně výrobu ledu. Nutná je sanitace a následný mikrobiologický laboratorní rozbor. Až po vyhovujícím výsledku lze zařízení znovu používat,“ popisuje Kopřiva.
Loni nevyhovělo třiapadesát a předloni osmačtyřicet procent odebraných vzorků zmrzlin.