Kromě většinového křesťanského vyznání se totiž řada Brňanů hlásí také k islámu, judaismu nebo buddhismu. Tedy dalším významným světovým náboženstvím.

O existenci buddhistické komunity v Brně většina lidí vůbec neví. „Do našeho centra pravidelně chodí asi dvě stě lidí. Nových členů nám ale stále přibývá, asi osmdesát procent nově příchozích je z řad středoškoláků a vysokoškoláků,“ popsala situaci Markéta Blažejovská z Centra buddhismu Diamantové cesty. Členství je založeno na základě přátelství, meditace a přednášky jsou pro každého dobrovolné.

I proto zájem o tuto církev stále stoupá, centrum navíc na tuto středu chystá den otevřených dveří. „Květen je pro buddhisty významný měsíc, letos navíc na jedenáctého května připadal Buddhův den,“ dodala Blažejovská.

Den otevřených dveří připravuje i Islámská nadace v Brně. „Ještě neznám přesné datum. Kdo však má zájem, může se do mešity přijít podívat kdykoliv. Žena i muž,“ řekl místopředseda Islámské nadace v Brně Jalal Atassi. Ženy by však měly mít nejlépe dlouhou sukni a halenku s dlouhými rukávy.

Muslimů je ve městě něco mezi šesti a osmi sty. „Jsou to ale jen odhady. Když počítáme i studenty, bude to spíš k těm osmi stovkám. Těch, co pravidelně navštěvují mešitu, jsou ale jen dvě sta,“ podotkl Atassi.

Brňan, který by se chtěl stát muslimem, by se však musel mnohého vzdát. „Vše je otázkou přesvědčení. Muslim se vzdává alkoholu, vepřového a všeho, co škodí zdraví,“ vypočetl Atassi. I přesto počet brněnských vyznavačů islámu stále stoupá.

Naopak židů na Brněnsku ubývá. „Židovská obec Brno má 262 organizovaných členů, přitom před válkou jich tady bylo asi deset tisíc. Někteří emigrovali, jiní umírají,“ posteskl si předseda Židovské obce v Brně Pavel Fried. Ten, kdo by chtěl k judaismu konvertovat, má prý dveře stále otevřené.

Jak je to v Brně
Buddhismus Diamantové cesty
sídlo: Trtílkova 18, Brno-sever
počet členů: asi 200

Židovská obec Brno
sídlo: tř. Kpt. Jaroše 3
počet členů: 262

Islámská nadace v Brně
sídlo: Vídeňská 38a
počet členů: asi 600–800

Jak jsou na tom sekty v Brně

Mormoni: rodina je základem všeho

Náboženství, které vzniklo v devatenáctém století ve Spojených státech amerických a o kterém se mluví jako o jednom z „nejameričtějších“. Propaguje totiž americký styl života, který klade velký důraz na rodinu. Mormoni se hlásí ke křesťanským kořenům. Od křesťanství se ale liší nejenom množstvím knih, ze kterých vycházejí, ale hlavně kontroverzními praktikami, jakou je například mnohoženství. K nám se mormoni dostali na počátku dvacátého století. V ulicích jsou snadno k poznání ­ jsou to mladí muži v černých oblecích, kteří mají na prsou identifikační štítek se jménem. Ti postávají v centrech větších měst a čekají, až se s nimi dají lidé sami do řeči. V Brně a jeho okolí pak mají kolem dvou set přívrženců.

Svědci Jehovovi: víra v konec světa

Hnutí, které vzniklo kolem sedmdesátých až osmdesátých let devatenáctého století, se hlásí ke křesťanství. Spoustu jeho dogmat ale odmítá. Jehovisté se upínají k myšlence neodvratitelného konce světa, který už několikrát předpověděli a na který se systematicky připravují. Věří, že pokud se postaví na stranu dobra, stanou se vyvolenými, kteří se po zániku světa dostanou do společnosti, kde nebude nemocných ani starých. Charakteristický je pro ně agresivní způsob, kterým se snaží získat nové přívržence (chodí po domech). Při sčítání lidu v roce 2002 se ke Svědkům Jehovovým přihlásilo o dvanáct tisíc obyvatel více než v tom předchozím. V Brně a okolí se k nim řádově hlásí tisíce lidí.

Hnutí Grálu: mladá sekta a málo členů

Je poměrně mladým uskupením. Vzniklo teprve ve dvacátých až třicátých letech minulého století v sousedním Rakousku jako reakce na americké náboženské zkušenosti z devatenáctého století. Grálisté vycházejí z křesťanských myšlenek, ale snaží se v člověku najít a následně pak rozvíjet božské vlastnosti. Hnutí Grálu po celém světě zastupují různé společnosti, které zároveň spravují i jeho majetek. V České republice je to Nadace Hnutí Grálu, jejíž odnož působí od roku 1992 také v Brně. Podle odborníků na religionistiku nelze odhadnout přesný počet Brňanů, kteří jsou přívrženci této sekty. V Brně a okolí jich prý mohou být řádově desítky. Každopádně jejich nárůst není tak dramatický jako na počátku devadesátých let.

#nahled|https://g.denik.cz/50/fb/infografika_nabozenstvi_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/fb/infografika_nabozenstvi.jpg|V Česku se zabydlují stovky církví a hnutí.#