Na klinice je momentálně hospitalizovaných šest nakažených koronavirem ve vážném stavu. „Jeden pacient je stále napojený na přístroj extrakorporální membránové oxygenace, dalších pět na umělou plicní ventilaci,“ uvedla v úterý mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská. Dva z nich ve věku šestašedesáti a šestasedmdesáti let přijalo zařízení předevčírem.

Stav jiných dvou pacientů léčených na klinice se zlepšil natolik, že je mohli převézt do jiných nemocnic. „Jeden putoval zpět do prostějovské nemocnice a jeden do Fakultní nemocnice Brno,“ upřesnila Lipovská.

Svatoanenské zařízení je speciálně vyčleněné na péči o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Připravilo pro ně třiačtyřicet lůžek s umělou plicní ventilací.

Test na COVID-19. Ilustrační foto
První vyléčený Jihomoravan: Nejvíc jsem se bál o přítelkyni a ročního synka

I přes první jihomoravské úmrtí kvůli koronaviru nevidí psycholog Jiří Brančík důvod, aby mezi lidmi propukla panika. „Za dobu trvání situace se už vnitřně nastavili, že nějaké ztráty jsou a budou. Nepříznivé zprávy berou jako daň vzniklé situaci,“ podotkl Brančík.

Na jižní Moravě se dosud vyléčil jeden nakažený, který s onemocněním skončil v nemocnici. Deník Rovnost odhalil jeho příběh už dřív.

Osmadvacetiletý muž z Blanska se uzdravil na klinice infekčních chorob bohunické fakultní nemocnice. Cítil bolesti při dýchání a u srdce a měl také zvýšený tep. „Pořád se mi hůř dýchá. Mám odpočívat. V týdnu půjdu na kompletní vyšetření plic a srdce. Je podezření na menší zánět,“ uvedl muž, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ale jeho jméno zná. Dalších devět lidí se z koronavirové nákazy zotavilo doma.

Infikovaných osmdesátníků a starších pacientů je v České republice už téměř osm desítek.
Kolik let mají nakažení koronavirem? Podívejte se, jak je na tom jižní Morava

V boji proti koronaviru pomáhají brněnští vědci. V laboratořích institutu Ceitec Masarykovy univerzity začali využívat novou metodu pro izolaci genetické informace viru. Nemusí už proto dlouho čekat na takzvané izolační kity. „Od včerejška testujeme diagnostické vzorky od pacientů, kteří přichází k odběrům do stanů. Univerzita tím pomůže vytíženým pracovištím nemocnice,“ řekl vedoucí odborníků Boris Tichý.

Online reportáž