Za letošní březen a duben odhalili rakovinu u 373 lidí, což je o tři pacienty víc než za stejné období loni. Za stejné měsíce se však snížil počet aplikovaných chemoterapií: zatímco loni jich bylo 3616, v letošním roce prošlo tímto způsobem léčby 3543 pacientů. "Snížily se také počty operovaných zhoubných nádorů z pěti set devadesáti na pět set čtrnáct," vypočítala mluvčí zdravotnického zařízení Zuzana Joukalová.

Podoba Mendlova náměstí v Brně po částečných úpravách.
Vizualizace: Mendlák čeká změna. Neřeší ale dopravu, zlobí se Brno-střed

Uvedená čísla podle ní ukazují, že v důsledku zvládnutí pandemie Covid-19 v tuzemsku se nemusela omezovat péče jako v jiných zemích. "Čísla současně dokazují, že pokud se postup v onkologické léčbě změnil, jednalo se přísně individuálně, vždy s ohledem na riziko komplikací pro daného pacienta. Současné čekací doby na operace nepřesahují tři týdny," upřesnila.

Ilustrační foto.
Bitka v Pisárecké: tři muži napadli dalšího. Usvědčila je krev

Lékaři ze Žlutého kopce sice omezili vyšetření, která neohrozila zdraví pacientů, ale od 20. dubna obnovují i tuto péči. Screeningová vyšetření budou podle ní v plném provozu od 11. května. A od začátku června obnoví i komerční preventivní programy a kontroly vyléčených pacientů. "I proto je důležité, aby nikdo neodkládal screeningové vyšetření až na další rok. Ti, kterým bylo preventivní vyšetření zrušeno, by se měli objednat na nejbližší možný termín," dodala.