Na speciálních tiskárnách vznikají plastové držáky, ke kterým se připevňují průhledné díly. "Při současném nedostatku gumiček jsme museli na 3D tiskárně tisknout dokonce i pružné elementy, které gumičku nahrazují," uvedla ředitelka střediska Jana Heřmanová.
Podle ní je o ochranné štíty je velký zájem. Prvních 116 kusů zatím rozdělili mezi ivančické pečovatele, kteří se starají o seniory, a zdravotníky. "Také jsme část z nich rozvezli do obcí Mikroregionu Ivančicko, které zájem o štíty projevily mezi prvními. Štíty tak teď používají v Dolních Kounicích, Oslavanech, Senoradech, Moravských Bránicích i v obci Hlína," vypočítala ředitelka.
Středisko vyrobilo na dvou tiskárnách omezené množství ochranných štítů už v březnu, ale nestačilo to k pokrytí velkého zájmu. Proto ředitelka Heřmanová vytvořila projekt, díky kterému středisko získalo 50 tisíc korun z Nadace ČEZ a stejnou částku z Mikroregionu Ivančicko na nákup dalších dvou 3D tiskáren a materiálu na výrobu štítů. "Máme teď i dostatek komponentů na výrobu čelenek a úchytů, protože gumiček je málo," upřesnila.
Ve čtvrtek dopoledne budou sto až sto dvacet štítů kompletovat a rozvezou je všem, kteří stojí v první linii boje se zákeřnou a nebezpečnou nemocí Covid-19. Středisko se podle ředitelky zapojilo také do šití roušek pro ivančickou nemocnici. Pracovníci volnočasového centra také šijí další roušky doma a dodávají je všem, kdo je potřebují. "Připravujeme také výrobu ochranných brýlí, respirátorů a případně dalších potřebných výrobků. Chtěli bychom s tím začít v pátek," dodala Heřmanová.