Tisíce žáků základních a středních škol v Brně a na Brněnsku zůstane ve středu doma. Vláda tato zařízení kvůli riziku nákazy koronavirem v úterý zavřela na neurčito. Výuku rušily také univerzity. Omezení se týká i dalších institucí.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková vnímá opatření vlády za poměrně přísná, ale opodstatněná. „Nás se týká především zavření základních škol. Zřizujeme jich asi pětapadesát. Musíme sledovat aktuální vývoj z úrovně státu, ale i školy budou informovat rodiče, pokud bude výuka třeba formou domácích prací," popsala.

Vizualizace velkého městkého okruhu - etapa Žabovřeská. Ilustrační foto.
Odklad stavby VMO Žabovřeská? Brno se brání. Čekání využijí ke kácení stromů

Opatření se výrazně dotkne také Veletrhů Brno, primátorka připomněla zrušení například Techagra.

Otázkou také zůstává, zda kvůli zavřeným školám a hlídání dětí bude dostatek řidičů v hromadné dopravě. „Budeme zjišťovat, kolik rodičů zůstane doma. Pokud bude situace taková, že řidiči budou chybět, pojedou některé linky v delších intervalech nebo nepojedou vůbec. Dopravní podnik města Brna ale chystá sérii opatření, které nám představí ve středu," dodala Vaňková.

Zdroj: DENÍK/Klára Vašíčková

Doplnila, že od středy se dveře vozů hromadné dopravy budou otevírat plošně a zaměstnanci městské firmy je důkladněji vydezinfikují.

Nařízení o zrušení výuky se netýká mateřských škol. Přesto se někde k podobnému opatření chystají. Starostovi Syrovic na Brněnsku doporučila zavřít tamní mateřinku ředitelka základní i mateřské školy v obci Markéta Beránková. „Ve školce máme víc dětí než ve škole, navíc je tam vyzvedávají prarodiče a přijde mi, že je tam větší provoz. Zavřít na dva týdny není žádná katastrofa, učitelé mají dost práce,“ poznamenala.

Na čtrnáct dní vyhlásila rektorské volno brněnská Masarykova univerzita. „Veškerá kontaktní výuka se ruší," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. 

Výuku zrušili od středy také na Univerzitě obrany. „České i zahraniční studenty jsme odeslali domů,“ potvrdil mluvčí této vysoké školy Vladimír Šidla.

Ilustrační fotografie.
Bydlení v Brně? Skoro třetina lidí chce změnu. Nejhůř se jim žije v centru města

Brněnské Vysoké učení technické ruší prezenční výuku od středy až do odvolání. Zaměstnanci budou i nadále chodit do práce.

K opatřením pro školy se připojilo i středisko volného času Lužánky. „Rušíme pravidelnou zájmovou činnost na všech pracovištích od středy do odvolání,“ potvrdil ředitel Lužánek Jan Ondroušek. Mateřinka Lentilka v centru zůstává v provozu.

Střet kamionu s cisternou převážející pohonné hmoty zablokoval v úterý ráno na několik hodin dálnici D2 poblíž Olympie za Brnem.
Úterní nehodová dálnice D2: srážka kamionu s cisternou a nedobrzdění do kolony

Svérázně zareagovali na zákaz konání akcí nad sto lidí, který platí od úterního večera, představitelé brněnského Kina Lucerna. „Zmenšujeme kapacitu sálu na devětadevadesát míst. Možnost zakoupení vstupenek bude omezena systémem a do sálu tedy nevpustíme sto a víc lidí,“ uvedli na svém facebookovém účtu.

Na každý film v kině Scala bude k dispozici pouze sto vstupenek. Počet míst v sálech omezilo i multikino Cinema City.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru
Česko zakázalo kvůli koronaviru akce nad sto lidí. Školy zůstanou zavřené

Omezení se dotkla také koncertů brněnské filharmonie. Mirka Křečková měla na páteční večer koupené lístky na koncert filharmoniků v Janáčkově divadle. „Dlouho jsem se těšila. Je mi líto, že teď o něj přijdu. Ale respektuji to. Souhlasím s podobnými opatřeními,“ prohlásila žena.

Od středy zavírá Moravská zemská knihovna. V neděli měl začít festival JazzFestBrno. Organizátoři musí začátek kulturní akce posunout. S vystupujícími hledají náhradní termín. „Vstupenky zůstávají v platnosti,“ ujistil mluvčí festivalu Radek Babička.

Lidé kvůli současné situaci podle prodavačů v obchodech víc nakupují trvanlivé potraviny. V lékárnách se hodně ptají na roušky. „Zatím je nemáme. Lidé se také ptají na gely, hodně kupují vitamín C a řeší imunitu,“ oznámila Pavla Polanská z lékárny v brněnské ulici Milady Horákové.

Zdroj: DENÍK/Klára Vašíčková

Poupravit činnost svých provozů se kvůli hrozbě nákazy rozhodlo také brněnské Turistické informační centrum. Kino Art bude do odvolání hrát pouze v malém sále a v provozu bude také kavárna, GALERIE TIC budou v provozu beze změny. Brněnské podzemí, tedy Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba a Mincmistrovský sklep, bude až do odvolání uzavřeno. Bývalá Káznice na Cejlu svůj program nemění, infocentra zůstanou v běžném provozu, dočasně se uzavře pouze IC Nádraží.

Jak je to s dalšími místy na jižní Moravě? 

Do Aqualandu Moravia lidé mohou dál
Milovníci vodních radovánek mohou i nadále navštěvovat Aqualand Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku. Opatření vlády se podle provozovatelů areálu na akvaparky nevztahuje. „Ale nedoporučujeme návštěvu lidem se zdravotními potížemi či důchodcům. Ani těm, kteří v nedávné době navštívili oblasti s vysokým rizikem výskytu koronaviru,“ sdělila mluvčí Karolína Křenková. Pokračují v častějším úklidu třeba šaten nebo saun.

Účast na mši? I přes televizi
Mše v kostele se kvůli omezení nemůže zúčastnit více než sto lidí. Biskupové Čech a Moravy rozhodnutí respektují. „Věřící mohou svou nedělní povinnost mše svaté splnit také poslechem televizního či rádiového přenosu nebo přenosu na nových komunikačních prostředcích a svátečním slavením dne Páně,“ uvedli v úterním prohlášení.

V Olympii více čistí zábradlí
Kliky dveří, zábradlí nebo eskalátory. Tato frekventovaná místa nyní častěji uklízejí pracovníci úklidové služby v obchodním centru Olympia v Modřicích na Brněnsku kvůli riziku nákazy koronavirem. „Dále jsme na všech toaletách nebo v oblasti foodcourtu rozmístili dezinfekční automaty,“ sdělil ředitel centra Jan Pazour. Také zrušili módní přehlídky Jarní Fashion Shows, které se měly uskutečnit v sobotu a neděli. Provozní doba centra je beze změny. 

Zámek uzavřel své brány
Turisté mířící na prohlídku do zámku například v Lednici na Břeclavsku mají smůlu. Památka má v návaznosti na aktuální nařízení vlády od úterý do odvolání zavřeno. Zámek byl přitom pro turisty přístupný už od února. „Pokud bychom měli zavřeno až do Velikonoc, byla by ztráta na vstupném zhruba jeden milion korun,“ řekla kastelánka Ivana Holásková. Národní památkový ústav do odvolání uzavírá i další památky na jihu Moravy. 

Změnili jízdní řády autobusů a vlaků
Od čtvrtka až do odvolání pojedou lidé na jihu Moravy autobusy nebo vlaky na všech regionálních linkách, které objednává Jihomoravský kraj, podle jízdních řádů, jež platily o jarních prázdninách. Zástupci firmy Kordis tím chtějí snížit riziko nákazy koronavirem. „Omezení se týká prakticky pouze posilových školních spojů. Nejsou v něm zahrnuté linky 1 až 99 v Brně,“ informoval mluvčí společnosti Kordis Květoslav Havlík. 

SLEDOVALI JSME ONLINE…

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník