Cítíte symptomy nemoci?
Než manželka přijela, byl jsem trochu nachlazený. Nachlazení jsme vlastně oba, což jsou symptomy viru, ale nemyslím si, že to máme kvůli nákaze koronavirem. Podle mě je to normální nachlazení.

Podstupujete nějaké kontroly od lékařů?
Ne žádné. Kromě Mendelovy univerzity pracuji i pro Univerzitu Palackého v Olomouci, kde s manželkou i bydlíme. Nyní pracuji z domu. Ještě nezačal nový semestr, takže to není takový problém. Většina mé práce je výzkum. Texty mohu psát i z domu. V karanténě bychom měli se ženou zůstat do konce tohoto týdne.

Jaká panuje nyní v Číně situace?
Všichni tam chodí v rouškách. Panuje tam specifická nálada.

Je množství roušek či ostatních pomůcek dostatečné?
Skoro všechny roušky lidé vykoupili. Není jich dost. Evropská unie už poslala několik tun zdravotnického materiálu. Problém je ten, že rouška se musí měnit po několika hodinách. Může se stát, že je lidé vyčerpají všechny.

Ovlivňuje současná situace i běžný život v Číně?
Jasně, takřka všechno je tam zavřené, zhruba osmdesát procent čínské ekonomiky. Prázdniny prodloužili. Více míst je tam úplně uzavřených. Uzavírky se týkají více než padesáti milionů lidí. Je to masivní. Školy prakticky po celé Číně zatím po prázdninách neotevřely.

Mnoho firem pracuje z v režimu home office. Hovoří se o tom, že je to zatím největší experiment práce z domu. Mnohé fabriky neotevřely. Život v Číně je momentálně velmi omezený. Žádná sociální setkání se momentálně nekonají.

Jaká tam platí bezpečnostní opatření kromě nošení roušek?
Lidem měří na různých checkpointech teplotu. Jsou úplně všude. Například když někam jedete autem, na cestě vás někdo zastaví a změří teplotu. Stejné to je na letišti nebo v obchodních domech.

Čím vším musela vaše žena projít při návratu do České republiky?
Přiletěla před týdnem v pondělí, cestovala přes Amsterdam a Prahu. Ani v jednom z měst přitom nebyla žádná opatření, což nám přišlo divné. Lidem neměřili teploty, nebyly žádné testy. Dokonce nedostali ani žádný dotazník, jestli byli lidé v nakažené oblasti. V Číně už se přitom tehdy dávno sbíraly dotazníky a na letišti se lidem měřila teplota. V Evropě nic takového nebylo.

Vím, že organizujete na Mendelově univerzitě každý rok také letní školu, kam jezdí studenti z Asie. Bude se letos konat?
Zatím jsme ji organizovali třikrát. Většina studentů byla z Číny. Právě nyní bychom měli mít přihlašovací období. V Číně mají lidé nyní ale jiné starosti. Co se týká jiných zemí, situace je vážná také například v Hong Kongu, o něco méně vážná pak na Taiwanu.