ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Přítele snad otestují už v pátek, protože se nakazil první. Jsou to přesně dva týdny od prvních příznaků,“ říká mladá žena, jež si přeje zůstat v anonymitě. Redakce její jméno zná.

Ostatní spolubydlící budou lékaři testovat příští úterý. „Zajímavé je, že jedna spolubydlící je podle testu negativní,“ míní studentka. To zjistili ve středu.

Přestože měla stejné příznaky jako ostatní a všichni bydleli v jednom bytě, na hygieně prý nejdříve odmítli zjišťovat její kontakty. Když zjistili, že v testování byla chyba, chtěli test zopakovat. „Řekla jsem jim, že nakažená byla zcela určitě. Nesešlo jí na tom, jestli bude pozitivní nebo negativní, v karanténě je stejně s námi. Ale chtěla, aby mohli hygienici otestovat ty, které možná nakazila. Nakonec jsme se domluvili,“ říká dívka.

Čekání na telefonát z krajské hygienické stanice je ostatně součást jejího dne. „Někdy volají pětkrát denně, někdy jen jednou. Doptávají se na lidi z našeho seznamu kontaktů a domlouvají se na dalším postupu,“ popisuje Brňanka.

Jedna z mála výhod karantény je podle studentky možnost rozplánovat si, co bude každý den dělat. „Snažím se věnovat čas psovi, protože se vážně nudí. A zahájila jsem jarní úklid,“ říká. Velkou část dne také čte nebo vaří. Na večer plánují s ostatními obyvateli domku společné večery, dívají se na film nebo promítají fotky.

Nemocí prošli téměř všichni bez komplikací. „Jen příteli v nemocnici nasadili antivirotika, která měla úspěch na Taiwanu, a léky proti kašli. Ostatní jsme to zvládli bez léků,“ říká studentka.

Když jí nebylo dobře, velkou část dne spala a držela klidový režim. Od úterka je lékaři budou testovat ob den a z karantény je nepustí, dokud nevyjdou dva testy za sebou negativně. „Je možné, že až budeme moct ven, mohou mít lidé nepříjemný pocit, protože jsme byli ‚nakažení‘. Chápu to, ale myslím, že se okolí ničeho bát nemusí. Navíc budeme samozřejmě nosit roušky,“ míní Brňanka.

Pomalu také vyhlíží změnu klimatu. „Věřím v léto a vyšší teploty, které koronavirus nepřežije,“ říká. 

 Jana Tomalová

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník