Co je koronavirus.Zdroj: Deník

Na riziko nákazy jsou připravení i záchranáři. „V době příletů letadel z Bergama, což je zasažená oblast, bude v pohotovosti speciálně proškolený tým schopný vyjet na brněnské letiště a postarat se o některého z cestujících,“ uvedla jejich mluvčí Michaela Bothová.

Z Bergama do Brna létají letadla dvakrát týdně, a to ve středu a v neděli.

Zavedená opatření jsou preventivní. Měřit teplotu zatím zdravotníci cestujícím na letišti nebudou.

Šestatřicetiletý opilý řidič naboural u Ivančic na Brněnsku do svodidel a vjel do příkopu. Místo řešení nehody si ale jel koupit na blízkou benzínku cigaretu. Byl tak opilý, že sotva stál na nohou a nezvládl ani dechovou zkoušku.
Opilý řidič narazil do svodidel. S nabouraným autem si ještě dojel pro cigarety

Zástupci krajské hygienické stanice přislíbili, že projednají další ochranná opatření pro zaměstnance letiště. Například roušky nebo rukavice. „O jejich zavedení bude jasno ve středu,“ uvedl Hanák.

Mluvčí letiště Jakub Splavec v úterý dopoledne sdělil, že pokračuje informační kampaň pro cestující a posádky letadel. Personál je podle něj proškolený i pro situaci, kdy přiletí člověk s příznaky nákazy koronavirem. „V takovém případě aplikujeme krizový plán a zahájíme spolupráci se specializovaným lékařským týmem. Určitě není ale nyní důvod k panice,“ uvedl.

Zástupci brněnského letiště ve středu zatím atualizované oficiální vyjádření ze strany letiště nedostali, ale situaci v Itálii monitorují z italských a světových médií a sociálních sítí. "Z vyjádření italského ministerstva zdravotnictví víme, že jak při odletu, tak příletu dělají kontrolu, a pokud pacient jeví známky nákazy koronavirem, je převezen do karantény," sdělil Splavec.

Epidemiologové krajské hygienické stanice od konce ledna do 20. února zkontrolovali devětačtyřicet pacientů s podezřením na onemocnění koronavirem. „U třiačtyřiceti bylo podezření zcela neopodstatněné, v šesti případech jsme pacienty vyšetřili na přítomnost infekce koronavirem,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru hygieny Renata Ciupek. Výsledek byl u všech negativní. Jednalo se o onemocnění chřipkou nebo jinou respirační infekci.

Na šíření koronaviru doplácí pořadatelé zájezdů. Podle Petra Homoly z brněnské cestovní kanceláře České kormidlo se snížil zájem o cesty do Itálie o polovinu oproti stavu, který je v tomto období roku běžný. „Navíc dostáváme storna objednávek. Desítky denně,“ zmínil.

Příští týden se Homola chystá do italského střediska Falcade. „Cestu rušit nebudu. Kromě jiného budeme na místě zjišťovat, jaká situace tam skutečně je. Některé zprávy jsou dost nadsazené,“ řekl.

Ilustrační foto.
Peníze nenašli. Z brněnského baru tak odnesli alkohol, dvě televize a karaoke

MICHAL HRABAL, JANA TOMALOVÁ