Starší žena podle hygieniků nemá žádnou cestovatelskou anamnézu. „Nakazila se od rodinného příslušníka. Vím, že není z Jihomoravského kraje,“ přiblížil Křivánek.

Pacientka je podle mluvčího FN Brno Pavla Žáry stabilizovaná, bez ventilátoru a na standardním oddělení v izolaci.

Další nakažená je dvojice z Brna. Otec s dcerou se vrátili v neděli z Itálie, kde byli na společné lyžařské dovolené v Dolomitech. „Odebrali jsme jim vzorky, ukázalo se, že průběh nemoci je u nich spíše lehčí. V současné době nejsou hospitalizovaní, nachází se doma v karanténě,“ sdělil Rovnosti přednosta kliniky infekčních chorob bohunické nemocnice Petr Husa.

Muži je podle hygieniků přes šedesát let, ženě přes třicet. Po návratu sami zavolali na linku hygieniků. „Jsem rád, že ctili rozhodnutí vlády a zůstali v domácí karanténě,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Vzorky jim doma odebral speciální tým složený ze zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno a záchranářů. Vzorky pak odvezli k testování do bohunické nemocnice. „Jsou to importované případy, nemají souvislost s jinými potvrzenými případy v České republice,“ zdůraznila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Kdo se nakazil?
- Otec s dcerou: v neděli se vrátili z lyžování v italských Dolomitech, jsou v domácí karanténě.
- Starší žena: nakazila se od dcery, která byla v Itálii, nyní leží v bohunické nemocnici

Rodina je podle ní nyní zdravotně v pořádku. „Kolegové nyní provádějí epidemiologické šetření. Prověřují další rodinné kontakty i ty z rekreačního pobytu. Příznaky, které nemocní měli, už ustoupily. Platí pro ně standardní čtrnáctidenní karanténa, pak je čeká kontrolní odběr,“ přiblížila Ciupek.

Zdravotníci v Jihomoravském kraji už na přítomnost infekce koronaviru vyšetřili přes osmdesát lidí, třiadvacet jich otestovali jenom v úterý. Většina odběrů od pátku je podle hygieniků v domácím prostředí.

Ve čtvrtek bude jednat o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem znovu bezpečnostní rada kraje. „Hygienici jsou výrazně přetížení dotazy od lidí. Zřejmě oznámíme ve čtvrtek novou linku na krajském úřadě, která pomůže s dotazy,“ oznámil Šimek.

Případy nákazy zaznamenali také ve vedlejších krajích. Nový typ koronaviru má první člověk na Vysočině. Jedná se o šestapadesátiletého muže, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník