Povinnost pomoct v době koronaviru se týká převážně studentů čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult. Mohou vykonávat pouze práci sanitáře či ošetřovatele, zastávat funkci lékaře nebo zdravotní sestry nemohou. „Už na jaře přitom velká část z nich přišla o celý jarní semestr, nyní by se měla situace opakovat. Pro mediky, kteří se chtějí věnovat například klinickým oborům, by jeden celý rok v jejich šestiletém studiu mohl chybět," vyjádřila obavy Plachá.

Problém připouští i zdravotnický náměstek fakultní nemocnice Ondřej Ludka. Přesto je podle něj takové rozhodnutí potřeba. „Na jedné straně pomoc mediků vítám, v této fázi je budeme potřebovat zcela jistě. Jako vysokoškolský učitel ale i vnímám studenty a věřím, že to pro ně a pro lékařské fakulty vůbec není jednoduché," řekl.

Přes stovku mediků, kteří nemocnici pomoc přislíbili, chce proto Ludka využít na úkony, které mohou započítat do své praxe. „Proti první vlně, kdy jsme je zapojovali spíš pro práci v odběrových stanech, nyní se budeme snažit zapojit je do péče odborné, aby tak byli s pacienty a aby trénovali na své budoucí povolání,“ doplnil Ludka.

Brněnské vánoční trhy.
Stánky dál od sebe? Pořadatelé řeší, jak zachovat brněnské vánoční trhy

Pomohou i studenti vyšších odborných škol v oblasti zdravotnictví, ošetřovatelství i záchranářství. Těch nemocnici pomůže přes devadesát. „Studenti už často mají vystudovanou střední zdravotnickou školu, tím pádem mají splněnou základní náplň zdravotních sester. Za asistence personálu tak mohou okamžitě pomáhat na odděleních," dodala Plachá.

Studenti pomáhají i v brněnské svatoanenské nemocnici. Jedním z nich je dvaadvacetiletý Filip Bartoš, který jako jeden z čtyřiadvaceti mediků v nemocnici působí. „Teď pracuji jako sanitář, pomáhám s pacienty, s jejich hygienou, jídlem a podobně. Myslím si, že pro mě jako pro studenta medicíny je to skvělá zkušenost, ale podstatné pro mě bylo i pomoct nemocnici," uvedl Brňan. Do nemocnice přijde dalších skoro sto padesát dobrovolníků, pomáhat budou na všechn frontách. „Budou jako sanitáři a ošetřovatelé téměř na všech klinikách nemocnice včetně mikrobiologického ústavu a také v odběrovém centru," popsala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Doplnila, že v nemocnici aktuálně leží 76 pacientů s koronavirem. Osm z nich je na plicní ventilaci ve vážném stavu. „Jedenáct pacientů je nyní na jednotkách intenzivní péče a padesát na lůžkách s kyslíkem," dodala Lipovská. Zástupci nemocnice nově vyčlenili pro pacienty s Covidem-19 lůžka na chirurgických klinikách a v doléčovacím a rehabilitačním centru. Volných lůžek s kyslíkem je ještě třicet. „Na anesteziologicko resuscitační klinice máme nyní volná dvě intenzivní lůžka s ventilátory, jsme však připraveni případně „otevřít“ dalších devět," řekla Lipovská.

Zavřená školka

Do mateřské školy na Přemyslově náměstí s děti ani rodiče nepodívají minimálně do pátku 30. října. Od pondělka je školka zavřená kvůli koronaviru. Nákaza se podle vedení školky potvrdila u zaměstnankyň. Podezření na nákazu mají i další pracovníci.

Zástupci školky informovali rodiče. „Jsme ve spojení s hygienou a v tuto chvíli není nutné, aby děti navštívily lékaře nebo šly do karantény. Děláme vše pro to, aby byl provoz od 2. listopadu plně obnoven," napsali zástupci školky na stránkách.