Činnost hlídek bude podle policejního mluvčího Bohumila Maláška uzpůsobená stávající situaci, kdy až do konce dubna platí nouzový stav. "Budeme opět kontrolovat, zda lidé dodržují vládní nařízení a nosí na veřejnosti roušku. Je to jen prodloužení toho, co jsme dělali už v uplynulých víkendech," upřesnil.

Podle něj čekají Jihomoravany atypické Velikonoce. Třeba koledníci s pomlázkou mohou zapomenout na tradiční koledování od domu k domu. "Speciální kontroly koledníků ale nechystáme," dodal mluvčí.

Brno 8.4.2020 - slavnostního předání nájemní smlouvy a prohlídka výrobní haly, kde bude firma Respilon vyrábět ústenky a respirátory
Nové linky na masky proti virům v Brně. Vyrobí desetitisíce roušek denně

Bez roušky se můžou podle nového uvolnění pravidel pohybovat ve volné přírodě běžci a cyklisté, pokud dodrží bezpečný odstup nebo budou v lese sami.

Na turisticky zajímavých místech v kraji budou policisté dohlížet na to, zda se tam neshlukuje větší počet lidí, nebo jestli se tam dodržuje například prodej jídla přes okénko. "Budeme dohlížet i na dopravu na silnicích," řekl Malášek.

Odběrové místo pro testy na koronavirus. Ilustrační foto
Počet nakažených překročil na jižní Moravě tři stovky. Osm je ve vážném stavu

Řidiči, kteří rádi šlapou na plyn, by si měli dát pozor, protože se jim může stát, že je změří policejní radar. Minulý týden tak třeba policisté v Brně naměřili překročení rychlosti několika hříšníkům. Ten nejsplašenější z nich jel v úseku, kde platí osmdesátka, rychlostí 188 km/h. "Může počítat se zákazem řízení až na jeden rok a s desetitisícovou pokutou," dodal policejní mluvčí Vala.