Kasárna pod Kraví horou sice už spravuje městská část Brno-­střed, přesto dál zaměstnávají muže v uniformách. Protikorupční specialisté totiž prověřují, jestli minulé vedení radnice neporušilo smlouvu s ministerstvem obrany o převodu areálu. Zjistil to brněnský Deník Rovnost, který o nesrovnalostech informoval jako první počátkem března.

„Prověřujeme, jestli došlo k trestnému činu. Brzy budeme znát výsledek,“ uvedla vrchní komisařka pražského útvaru pro vyšetřování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Případ už dříve na základě trestního oznámení podaného Stranou zelených prověřovali brněnští specialisté na hospodářskou kriminalitu. „Pozemek v jedné z nejkrásnějších částí Brna měl podle nájemní smlouvy získat investor za jednu korunu na metr čtvereční, tedy zhruba za pět a půl tisíce ročně. A to na patnáct let. Buď byl někdo zkorumpovaný, nebo nebyl při zdravém rozumu,“ prohlašuje šéfka Strany zelených pro Brno­střed Jasna Flamiková.

Radnice navíc pronájmem firmě Wilson Properity nedodržela podmínku ministerstva pro převod kasáren. To požadovalo desetileté nekomerční využití areálu, přitom firma na jeho místě chtěla postavit bytový komplex.

Bývalá starostka a nyní místostarostka Dagmar Hrubá chybu odmítá. „Myslím si, že jsme právo nepřekročili,“ řekla už v dubnu redakci Hrubá.

Právníci brněnského ma gistrátu si ale myslí něco jiného. „Vedení radnice překročilo pravomoci, porušilo dohodu s ministerstvem obrany a uzavřelo pro Brno nevýhodnou smlouvu, která se dá hodnotit jako zakázaná veřejná podpora odporující evropskému právu,“ napsal letos na konci března náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Nejnovější vyšetřování proto vítá.

V pátek do Brna zamířili i úředníci z ministerstva obrany. „Jednání kvůli porušení smlouvy stále probíhají. Zapojil se do nich i vojenský úřad pro právní zastupování,“ informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek.