„Lidé se seznámí s kostely po kulturně­historické stránce. Prohlídky potrvají od tohoto pátku až do konce června,“ uvedla mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová. To ve spolupráci s představiteli tří kostelů prohlídky pořádá.

„Kostely, až na svatého Jakuba, jsou kvůli nevychovanosti lidí většinou zavřené. To chceme právě prohlídkami změnit,“ upřesnil opat starobrněnského augustiniánského opatství Evžen Martinec, který nápad vymyslel. Inspiroval se Olomoucí, kde prohlídky už fungují.

Poprvé se trojice brněnských kostelů představí návštěvníkům v pátek v deset hodin dopoledne. „K dispozici máme až osm studentů, kteří znají dobře jeden konkrétní chrám. Jsou navíc jazykově vybavení, mluví anglicky nebo německy,“ dodala Fantová.

Na prohlídku lidé mohou přijít před kostel od úterý do soboty mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne a druhou a pátou odpoledne. „Nestanovili jsme pevnou dobu, budeme se řídit individuálním zájmem,“ vysvětlila Fantová.

S brněnskými kostely se lidé mohou seznámit i devětadvacátého května, kdy se ve městě koná Noc kostelů. Šestnáct kostelů a modliteben šesti křesťanských církví návštěvníkům odhalí svá dosud skrytá tajemství. Lidé se seznámí s historií, čekají je i přednášky a koncerty.

Dobré ráno Jaroslava Sedláčka

Komentář - Brněnské kostely mají přilákat i ty, kdo do nich zatím nechodí. Neumím si dost dobře představit, jak se člověk, kterému náboženství nic neříká, s chutí vydává do svatostánku na jakousi exkurzi. Jak hltá každé slovo mladého šikovného průvodce, důkladně si všechno prohlíží a už se nemůže dočkat příští skvělé exkurze. Zato si umím představit něco jiného. Člověka, který neotřelému nápadu v duchu zatleská a nedočkavě spěchá za poznáváním všeho pěkného a cenného, co mu kostel dosud skrýval. Co by mohl dříve či později ukrást. Je to zkrátka dvojsečná zbraň.

Autor je editorem Brněnského deníku Rovnost