Město totiž tento týden vybralo firmu, která podzemí zpřístupní lidem. A ta dá před zahájením stavby expozice prostor archeologům, kteří se zanoří i do dosud neprobádaných prostor. „Podle odhadů je v této kostnici uloženo dohromady až padesát tisíc koster. To znamená, že tady v Brně máme největší kostnici v České republice a po pařížských katakombách druhou největší v Evropě,“ tvrdí Aleš Svoboda, který kostnici před deseti lety objevil a poté vypracoval projekt jejího zpřístupnění.

Práci na něm zadalo město firmám Imos Brno a Firesta Fišer, kterým zaplatí dohromady jedenatřicet milionů korun. Dvanácti miliony z této částky městu přispěla Evropská unie. „Podle smlouvy mají být stavební práce hotové za 242 dní,“ upřesnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle Svobody však mohou neprobádaná zákoutí kostnice připravit stavebníkům ještě mnohá překvapení. „Opravdu nevíme, co nás čeká. Může se tedy stát, že nás nějaké nečekané objevy zdrží,“ upozornil Svoboda.

Město zatím předběžně počítá s tím, že se nová turistická atrakce v Brně otevře nejdříve koncem roku 2012. „Půjde opravdu o jedinečnou a autentickou expozici. Lidé totiž kosterní pozůstatky uvidí v místech, kde byly opravdu uloženy. Nebudeme je nikam převážet ani instalovat do různých tvarů, jak se stalo například v kostnici Kutnohorské,“ upřesnil Svoboda.

Kosterní pozůstatky podle odborníků ze zrušeného hřbitova, který kostel obklopoval od třináctého století a pohřbívat se na něm přestalo o pět set let později. Na jeho existenci se sice nezapomnělo, až do roku 2001 však nebylo jasné, kde a jak jsou nyní kosti kolem kostela uloženy.

Čtěte také: Turisty chce Brno nalákat do podzemí